...To jest oficjalna strona ZSS w Kępnie...
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
w SłUPI pod KEPNEM
ul. Katowicka  8            63-648  Słupia pod Kępnem
                                                                                                    "   SPECJALNE MIEJSCE DLA CIEBIE"                          

Nasza pływalnia


Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

          W skład Zespołu Szkół wchodzą: 

Szkoła Podstawowa, Gimnazjum,Szkoła Przysposabiająca do Pracy
    Zespól Szkół Specjalnych powstał z przekształcenia Szkoły Podstawowej (specjalnej).Jako szkoła istnieje od dnia 21.08.1978 r., której uroczyste  otwarcie nastąpiło dnia 1 września 1978 r. z udziałem przedstawicieli władz miejskich, oświatowych, rady pedagogicznej, oraz uczniów tejże szkoły. Zanim doszło do utworzenia tego typy placówki oświatowej należy wspomnieć, że ciąg klas specjalnych istniał już od roku 1967 przy Szkole Podstawowej Nr.2  w Kępnie pod wspólną dyrekcją. W roku szkolnym 1977/78 nastąpiło przeniesienie klas specjalnych do odrębnego budynku. Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie powstał  1 września 1999 r.  Jest to jedyna placówka szkolnictwa specjalnego w powiecie Kępińskim.

Wykaz podręczników w ZSS obowiązujacy na rok szkolny 2013/2014

AKTUALNOŚCI
jesteśmy na


W rytmie Hip - Hop

W ramach oferty pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz rozwijania zainteresowań i uzdolnień osób niepełnosprawnych z powiatu kępińskiego w formie powierzenia realizacji zadania publicznego przez Zarząd Powiatu Kępińskiego powierzył Stowarzyszeniu APERTUS działającym przy ZSS w Słupi pod Kępnem stworzenie projektu  W RYTMIE HIP – HOP                                                                                                                         Celem warsztatów było rozwijanie zainteresowań i pasji tanecznych wśród młodzieży, praca nad zwiększeniem poczucia własnej wartości, rozwijaniem i doskonaleniem sprawności ruchowej oraz zapewnieniem młodzieży możliwie najkorzystniejszych warunków aktywnego spędzania wolnego czasu. W zajęciach brała udział młodzież gimnazjalna naszej szkoły.               Pod bacznym okiem instruktora tańca Błażeja Ławeckiego z ostrowskiego True School Studio uczniowie poznali podstawy  tańca oraz dzięki ciekawym opowieściom prowadzącego warsztaty przenieśli się w świat Street Dance. Młodzież przekonała się, że  Hip – Hop to nie tylko taniec i styl życia, ale przede wszystkim ciężka praca związana z przezwyciężeniem własnych słabości, wola walki oraz determinacja. Na zakończenie projektu uczestnicy warsztatów wraz z uczniami ostrowskiej szkoły True School Studio zaprezentowali całej społeczność szkolnej oraz przybyłym gościom pokaz umiejętności tanecznych B – Boyingu.


 

Przełamywanie barier w Karpaczu.

W dniach 4-5-6 czerwca uczniowie ZSS w Słupi pod Kępnem brali udział w wycieczce do Karpacza. Grupa, mimo że zróżnicowana wiekowo, była bardzo zgrana. Po raz kolejny można było przekonać się, że nasi podopieczni są wzorem dla innych grup wycieczkowych. Wielokrotnie opiekunowie słyszeli słowa uznania dla naszych dzieci za dyscyplinę, zaangażowanie i radość. Zaraz po przyjeździe do Karpacza i zakwaterowaniu grupa wyruszyła na letni tor saneczkowy i do Parku Linowego. Obie atrakcje wymagały od uczniów przezwyciężenia lęków i pokonania własnych słabości. Na torze saneczkowym uczniowie samodzielnie musieli pokonać trasę pełną zakrętów w odpowiednim tempie i czasie. W parku linowym przygotowane były dwie trasy, obie polegające na pokonaniu różnego typu przeszkód w uprzężach alpinistycznych. Jedna na wysokości 1 – 2 metrów, druga na wysokości 6 – 8 metrów. Wszyscy uczestnicy wycieczki pokonali wybraną przez siebie trasę, zyskując uznanie instruktorów i ogromne poczucie satysfakcji. Po obiadokolacji cała grupa udała się na spacer po Karpaczu. Drugi dzień rozpoczął się kolejną atrakcją wymagającą pokonania lęku – wjazdem kolejką kanapową na szlak prowadzący na szczyt Śnieżki. Po wejściu na szlak i pogadance z pracownikiem Karkonoskiego  Parku Narodowego grupa rozdzieliła się. Część uczniów ruszyła zdobywać szczyty, druga grupa udała się do świątyni Wang, po drodze zaliczając wodospad i zaporę przeciwpowodziową oraz Muzeum Karkonoskie Tajemnice. Po południu, po krótkim odpoczynku cała grupa udała się do Aquaparku „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski, gdzie przez dwie godziny korzystała z wszelkich atrakcji oferowanych w tym kompleksie. Trzeciego dnia już w drodze powrotnej uczniowie odwiedzili Hutę Szkła „Julia” w Piechowicach, gdzie mogli zobaczyć cały proces powstawania i zdobienia kryształowych naczyń i ozdób. Ostatnią atrakcją wycieczki była wizyta na największym zestawie W McDonaldzie. Wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i pewniejsi siebie i swoich możliwości, ze świadomością, że lęki i słabości można pokonać, zwłaszcza gdy ma się wsparcie i wzór w oddanych opiekunach. Szczęśliwą i bezpieczną podróż zapewnił nam pan Stefański, który był nie tylko kierowcą, ale też przewodnikiem opowiadającym ciekawostki o mijanych miejscach. Opiekunowie wycieczki: Edyta Jeziorna, Sylwia Bierwagen – Gierak, Teresa Bierwagen, Katarzyna Rachel.


więcek zdjęć...

 W ZSS w Słupi pod Kępnem uczymy się przez ruch

W naszej szkole w maju 2014r. odbywały  się zajęcia ruchowe wykorzystujące elementy Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.Uczestnikami zajęć byli  uczniowie  wraz z rodzicami. Zajęcia prowadziła oligofrenopedagog pani Alicja Zimoch. Uczestnictwo było dobrowolne, darmowe ,  prowadzone jeden raz w tygodniu . Zajęcia grupowe metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne mają na celu poznawanie siebie, innych oraz budowanie wzajemnych relacji poprzez różnorodne, naturalne i proste doświadczenia ruchowe. Zajęcia mialy na celu pomóc w odpowiedzi na pytania:

 • kim jestem?
 • jacy są inni ludzie?
 • jak żyć z innymi ludźmi?
 • jak zadbać o swoje miejsce w przestrzeni?
 • jak poznać granice swojej przestrzeni osobistej i jak jej bronić?

Metoda ta wykorzystywana jest w Polsce u dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju i potrzebami edukacyjnymi: dzieci upośledzone umysłowo, dzieci autystyczne, dzieci z wczesnym mózgowym porażeniem dziecięcym, dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania, dzieci głuchych i niewidomych.Nie ma słabszych, gorszych, smutnych. Wszyscy są aktywni, radośni i zwycięscy. Każdemu coś się uda, każdy zostanie pochwalony i zachęcony do dalszych wysiłków. Takie właśnie były nasz zajęcia. Jestesmy na
Na Nieprzetartym Szlaku.
         
                         W dniach 27 – 29 maja reprezentanci drużyny ZHP NS Słoneczni działającej w ZSS w Słupi pod Kępnem wzięli udział w XXXVI Zlocie Drużyn ZHP NS rejonu kaliskiego. Organizatorem tegorocznej imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie.

                    Już pierwszy dzień był pełen atrakcji. Po uroczystym apelu powitalnym i obiedzie wszystkie zastępy, reprezentujące 11 placówek szkolnictwa specjalnego, wyruszyły na bieg patrolowy do oddalonych o 4 km Zdun. W tej uroczej miejscowości harcerze mieli do wykonania różne zadania: rywalizację w kręgielni, zadania związane z historią regionu w muzeum, sprawdzenie wiadomości o produkcji ozdobnych kafli po zwiedzeniu kaflarni oraz wykonanie rysunku ratusza na rynku. W drodze powrotnej ulewny deszcz przemoczył harcerzy do suchej nitki, ale nie zepsuł humorów i chęci do dalszej zabawy. Fatalne warunki – deszcz, porywisty wiatr i burze – zagrażały bezpieczeństwu uczestników zlotu, toteż komendantka zlotu w porozumieniu z panią dyrektor ośrodka podjęły decyzje o przeniesieniu harcerzy z namiotów do budynku. Po ewakuacji wszyscy, przebrani już spotkali się wspólnych śpiewach i pląsach, które trwały do późnego wieczora.
Drugiego dnia odbywały się zajęcia sportowe i spotkania z przedstawicielami Straży Pożarnej i Policji. Uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć wozy służbowe, ale też odbyć krótkie przejażdżki na sygnale. Gościem specjalnym była grupa karateków, która przygotowała pokaz i zaprezentowała rytuały związane z tą sztuką walki. Po południu odbył się tradycyjny Festiwal Piosenki Harcerskiej, a następnie świecowisko, gdyż warunki nie pozwoliły na przygotowanie ogniska. Po wspólnych śpiewach i pląsach, w których uczestniczyli zaproszeni goście – dyrektorzy szkół uczestniczących w Zlocie, przedstawiciele władz samorządowych oraz inne osoby związane z placówką gospodarzy, odbyła się dyskoteka dla młodzieży i pokaz Teatru Ognia.
Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły na przeprowadzenie jednej z tradycyjnej atrakcji Zlotu – alarmu nocnego. Ostatniego dnia, po uporządkowaniu miasteczka zlotowego odbył się apel pożegnalny, wręczenie dyplomów i pamiątek. Wielu harcerzy opuszczało Zlot ze łzami w oczach, ponieważ był to ich ostatni wyjazd na tę wspaniałą harcerską imprezę, szczególnie wyróżniony został druh Patryk Mizera, który w tym roku kończy już edukację, a był uczestnikiem wielu Zlotów i obozów harcerskich oraz jest postacią znaną i lubianą w środowisku instruktorów Nieprzetartego Szlaku Południowej Wielkopolski. Za rok spotkamy się znowu, tym razem w Ostrowie Wielkopolskim.
pwd Sylwia Bierwagen-Gierak  ,  pwd Słąwomir Gierak. Jestesmy na


                       wiecej na

Szkoła pełna możliwości – spełniamy marzenia w Zespole Szkół Specjalnych

Justyna Oleś jest uczennicą klasy gimnazjalnej. Od wielu lat jest wielką fanką zespołu IRA i jego wokalisty – Artura Gadowskiego. Każdy utwór zespołu zna na pamięć i ogromną radością podśpiewuje je na lekcjach i przerwach. Żadna szkolna impreza nie może odbyć się bez ulubionej muzyki Justyny. Jej marzenia są ściśle związane z zespołem IRA, bowiem bardzo pragnęła pojechać na zlot fanów i zaśpiewać ze swoimi idolami. Z różnych przyczyn nie było to jednak możliwe.  Z inicjatywy nauczycielek Patrycji Świątek i Patrycji Hanke marzenie Justyny zostało spełnione. Napisały one listy do Artura Gadowskiego i managera zespołu z prośbą o odwiedzenie Justyny w szkole. Panowie bardzo chętnie przyjęli zaproszenie i 2 czerwca specjalnie dla Justyny przyjechali z całym zespołem IRA do ZSS w Słupi pod Kępnem.
Na miejscu zostali bardzo serdecznie przywitani przez Justynę i jej rodzinę. Po pełnym wzruszeń powitaniu zespół zagrał koncert dla wszystkich uczniów szkoły. Marzenie Justyny się spełniło, gdyż miała możliwość zaśpiewania na jednej scenie razem z Arturem Gadowskim. Ten dzień był nie tylko pełen wrażeń dla Justyny, ale także dla zespołu, a w szczególności dla Artura, który dzień wcześniej obchodził swoje urodziny. Uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali głośne „sto lat”, a lider zespołu otrzymał urodzinowy tort.
Po części oficjalnej odbyło się kameralne spotkanie wszystkich członków zespołu z Justyną i jej najbliższymi.
Wszyscy uczniowie otrzymali autografy od całego zespołu IRA, a chętni mieli również możliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotografii.
Wydarzenia tego dnia pokazały uczniom, że warto wierzyć w swoje marzenia, bo zawsze mogą się one spełnić. Trzeba tylko marzyć.więcej na 

"Dodać Skrzydeł"

    W sobotę 31 maja b.r. na lądowisku Kliny odbył się kolejny już Piknik rodzinny –„ Dodać Skrzydeł czyli nasze kępińskie Kilimandżaro – 2014”organizowany wspólnie przez inicjatora i pomysłodawcę całej akcji mjr w st. spocz.  Janusza Smiatacza  oraz  Zespół Szkół Specjalnych. Imprezę jak zawsze oprócz sponsorów wspiera też Starostwo Powiatowe w Kępnie. W ramach pikniku odbywały się loty uczniów nad Kępnem, zabawy, wspólne grillowanie. Największą atrakcją tego roku oprócz lotów oczywiście była wizyta 25 amerykańskich pilotów F-16 stacjonujących obecnie w 32 bazie lotnictwa taktycznego w  Łasku oraz naszych polskich pilotów F-16. Mimo bariery językowej piloci świetnie dogadywali się z uczniami, a wspólne zabawy przy konkurencjach sportowych i składaniu tekturowych samolotów dały wiele radości jednym i drugim. Wielu kibiców zgromadziło przeciąganie liny między reprezentacją szkoły i reprezentacją USA(wynik 2:0 dla naszych).  Zainteresowaniem cieszyła się również rozgrywka w warcaby między reprezentantem gimnazjalistów  a dowódcą sił lotniczych USA w Polsce mjr Matthew Spearsem. Impreza miała być jednorazowym wydarzeniem, a okazało się, że już na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Zespół Szkół Specjalnych oraz Starostwo Powiatowe w Kępnie. Nie była by jednak możliwa gdyby nie wsparcie osób, dzięki którym kolejna grupa dzieci niepełnosprawnych mogła przełamać swoje lęki lub po prostu spełnić marzenia. Organizatorzy imprezy Janusz Smiatacz, Zespół Szkół Specjalnych w Słupi oraz Starosta Kępiński  bardzo serdecznie dziękują wszystkim przyjaciołom, wolontariuszom i opiekunom osób niepełnosprawnych za pomoc w organizacji szóstej edycji imprezy motywacyjno – integracyjnej „Dodać skrzydeł, czyli nasze kępińskie Kilimandżaro”.
W szczególny sposób chcielibyśmy podziękować Panom:Markowi FERUDZE – członkowi zarządu holdingu finansowego ITM Enterprises kierującemu m.in. siecią supermarketów Intermarche, Bricomarche, Jerzemu ZIELIŃSKIEMU – właścicielowi supermarketu Intermarche Kępno, Stanisławowi PREUSOWI – właścicielowi Bricomarche Kępno, Panu Jakubowi PIOTROWSKIEMU – właścicielowi biura podróży KUBATUR w Kępnie oraz Panu Edwardowi WALCZAKOWI, właścicielowi lądowiska, bez pomocy którego żadna z edycji tej imprezy nie doszłaby do skutku.  więcej...


Uczniowie dbają o swoje środowisko        Dbałość o czyste środowisko zależy przede wszystkim od nas i rozpoczyna się już w naszych domach. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, która była prowadzona w naszej szkole w ramach programu edukacji ekologicznej w czasie trwania Projektu „Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu Oleśnickiego”. Uczniowie  uczestniczyli  w zajęciach edukacyjnych, na których omawiane były tematy związane z  odpowiedzialnym i świadomym zachowaniem  w zakresie racjonalnego  gospodarowania odpadami.Jestesmu na

Zajęcia edukacyjne obejmowały konkursy, lekcje edukacji ekologicznej oraz wycieczki do miejsc cennych przyrodniczo.  29 maja  bieżącego roku  uczniowie ZSS  odwiedzili Arboretum leśne im. prof. Stefana Białoboka gdzie mieli okazję  utrwalić  wiedzy botanicznej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów oraz ochrony różnorodności biologicznej.

Zdobyta wiedza  niewątpliwie przyczyni się do poprawy stanu zniszczonego środowiska oraz estetyki krajobrazu. więcej...

Serdecznie zapraszamy
na coroczny  Piknik Rodzinny
pod hasłem
„Dodać skrzydeł, czyli nasze kępińskie Kilimandżaro”
organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych
i Starostwo Powiatowe w Kępnie,
który odbędzie się dnia 31 maja 2014 r.
lub w razie ciągłych opadów dnia 07.06.2014r .
o godzinie 10.00 na lądowisku Kliny/k. Kępna

 W programie :

1.   Otwarcie imprezy przez Starostę Kępińskiego.

2.    Prezentacja idei imprezy pod nazwą „ Dodać Skrzydeł ” oraz powitanie pilotów sił lotniczych Polski i U.S.A.

3.    Loty nad Kępnem i okolicami miasta.

4.    Ruch i rekreacja na świeżym powietrzu. 

5.    Rodzinne grillowanie i wspólny piknik.

6.    Pamiątkowe zdjęcie.

7.    Zakończenie imprezy.

Tel. 506090080                                   Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne ZSS

Kolory wiosny w bibliotece - wystawa prac plastycznych

    9 maja w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie otwarto wystawę prac plastycznych dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem. Prezentowane prace dzieci namalowały w czasie dwudniowych warsztatów z elementami arteterapii, prowadzonych przez bibliotekarzy. Pełne kolorów i symboli obrazy powstawały zarówno w pełnym skupieniu, jak i radosnej euforii tworzenia. Dzięki rozbudzeniu wewnętrznej motywacji dzieci chętnie współpracowały, a efekty ich działań można obejrzeć w bibliotece. Mali artyści zjawili się na wystawie ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi.
Gości powitali: dyrektor Biblioteki Powiatowej Wiesław Walas i dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Lebek. Dzieci chętnie opowiadały o swoich pracach, wyraziły też chęć przybycia na kolejne warsztaty do biblioteki. Spodobało ima się to miejsce i chętnie tu wracają. W warsztatach uczestniczyły dwie grupy wraz z wychowawczyniami: Alicją Zimoch i Iloną Brzezińską. Grupy wspierały: Krystyna Hanke i Jadwiga Krawczak. Wiele z prac, które powstały zostanie wysłanych, jak co roku, na ogólnopolskie konkursy plastyczne, w których uczniowie ZSS w Słupi pod Kępnem wielokrotnie odnosili spore sukcesy. Wystawę można oglądać do końca maja.

http://www.bibliotekakepno.pl/www_od2014/2014_05_wystawa_szk_spec.html

Piknik integracyjny w ośrodku „Na wzgórzu”

 

     W dniu 8 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem p. Anią Ratajszczak wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Umysłowo.

Impreza odbyła się w Ośrodku Rehabilitacji i Rekreacji „Na wzgórzu” w Parzynowie, zorganizowało ją ostrzeszowskie Stowarzyszenie Rodziców i Sympatyków na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Uczestnikami zabaw na świeżym powietrzu  byli uczniowie placówek dla dzieci niepełnosprawnych z terenu powiatu kępińskiego                       i ostrzeszowskiego.Podczas pikniku w bardzo malowniczym miejscu nasi uczniowie skorzystali z wielu atrakcji m.in. jeździli  konno, spacerowali po lesie, brali udział w zabawach z psami terapeutycznymi, przejażdżkach bryczką, zajęciach plastycznych.Podczas gier i zabaw młodzież wykorzystała również okazję do  zawierania nowych znajomości, ciekawych rozmów.Aktywnemu spędzaniu czasu w kontakcie z naturą sprzyjały przepiękna pogoda
i wspaniała atmosfera. galeria...


„Szybciej, szybciej…”

 W dniu 8 maja 2014r. na   stadionie w Ostrowie Wlkp.  odbyły się XII Wiosenne Biegi  Lekkoatletyczne uczniów szkól specjalnych z byłego województwa kaliskiego.
W zawodach uczestniczyły reprezentacje szkół z Ostrowa, Ostrzeszowa, Kępna, Pleszewa oraz Krotoszyna. Celem zawodów oprócz wyłonienia mistrzów rejonu w biegach lekkoatletycznych, było upowszechnienie biegania jako jednej z form rekreacji.Pogoda dopisała – przy słonecznej  aurze  odbywały się wszystkie konkurencje biegowe na krótkich i średnich dystansach, co zmuszało zawodników do częstego uzupełniania płynów. Niezmordowanym   mistrzem w biegach  okazał się :
Na 400 m : Miłosz Władkowski, który zdobył I miejsce oraz  Szymon Kmieciński      -  II miejsce.
Z kolei wśród zawodników biegających na krótkich dystansach wywalczyliśmy następujące medale:
Na 200 m.: Marta Malolepsza         -  I miejsce, Krystian Wójciak - II miejsce, Maciej Strużycki  - III miejsce
Na dystansie 600 m : Dominik Nowakowski  - II miejsce, Więc  ogólnie zdobyliśmy  6 medali.
Kolejne lekkoatletyczne biegi niepełnosprawnych  pozostawiły po sobie bardzo pozytywne wrażenie: impreza była przeprowadzona sprawnie i szybko, uczestnicy otrzymywali napoje  oraz posiłek  umożliwiający zregenerowanie sił w przerwach pomiędzy konkurencjami.galeria...


Kwiaty, motyle i domek dla ptaków czyli o ekspresji w arteterapii

Warsztaty arteterapii to czas kiedy można pozwolić działać wyobraźni. Zamiast zastanawiać się jakie kolory do siebie pasują, co przedstawić na naszym rysunku, pozwalamy prowadzić się emocjom, które wybierają często odmienną od rozumu ścieżkę. Swobodna ekspresja wewnętrznych przeżyć, wspierana muzyką relaksacyjną to magiczna czynność zaklinania rzeczywistości. Przenosimy na papier swoje przeżycia, emocje, historię. Kolory oddają nasz stan emocjonalny, choć czasami są tylko mechanicznym zapisem chwili, w której najbliżej naszej ręki stała właśnie tubka z użytym na kartonie kolorem.Na warsztaty plastyczne wykorzystujące elementy arteterapii do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie przybyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem wraz z wychowawczyniami: Alicją Zimoch i Iloną Brzezińską. Grupy wspierały: Krystyna Hanke i Jadwiga Krawczak. Na zajęciach dzieci zaczęły od malowania wiosny, która wzbudza w ludziach pozytywne emocje. Omówiliśmy wiosenne kolory, nie dla wszystkich uczestników są one takie same. Jak się okazało swoje kolory dla niektórych dzieci mają też poszczególne dni tygodnia, co zostało wykorzystane w procesie malowania jako elemencie terapeutycznym.Koncentrując się na samym artystycznym działaniu a nie na wynikach twórczych pozwalamy dzieciom na niczym nieskrępowane wyrażanie emocji. Pełne kolorów i symboli prace powstawały zarówno w pełnym skupieniu, jak i radosnej euforii tworzenia. Dzięki rozbudzeniu wewnętrznej motywacji dzieci chętnie współpracują. Jeśli nie odczuwają przymusu łatwo jest ukierunkować ich działania. Obrazy, które powstały na warsztatach arteterapii stworzą kolorową wystawę w bibliotece, którą po uroczystym otwarciu będzie można obejrzeć.galeria...
 Więcej na:   http://www.bibliotekakepno.pl/www_od2014/2014_04_warsztaty_arteterapia.htmlZOBACZYLI SAMOLOTY – F-16 w ŁASKU

        W dniu 28.04.2014 uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem pojechali do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Jednostka  zajmuje znaczące miejsce w systemie obronnym nie tylko Polski ale również całego NATO. Wyjazd odbył się w ramach akcji „Dodać skrzydeł”, którą od kilku lat ZSS realizuje wspólnie z mjr w stanie spoczynku pilotem Januszem Smiataczem. To właśnie major Smiatacz zapoczątkował latanie wśród osób niepełnosprawnych i wszczepił  zainteresowanie lotnictwem wśród młodych ludzi. Główną atrakcją podczas pobytu w jednostce był widowiskowy start i lądowanie samolotów wielozadaniowych F-16. Niesamowity huk włączonych dopalaczy, widoczny ogień w tyle samolotu przy starcie, powodowały niepowtarzalne uczucie i radość, że można to zobaczyć z bardzo bliska. Należy dodać, że maksymalna prędkość jaką mogą osiągać te samoloty wynosi ponad 2000 km/h. Przy każdym starcie ogłaszany jest alarm bojowy dla lotniskowej straży pożarnej, która pełni funkcję zabezpieczającą. Ze względu na wizytę uczniów został przygotowany pokaz wykorzystania sprzętu gaśniczego w razie pożaru samolotu oraz pokaz sprzętu ratunkowego.
           Następnym punktem programu było zwiedzanie muzeum samolotów , w którym znajdowały się zabytkowe maszyny do niedawna  jeszcze będące na wyposażeniu naszego wojska. Na kilku z nich latał właśnie major Janusz Smiatacz. Były to między innymi: szkolna TS-11 ISKRA, szkolno – bojowy LIM oraz bojowe, naddźwiękowe SU. Uczniowie mieli możliwość wejścia do środka samolotu, ubrania profesjonalnego hełmu pilota  i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Potem  grupa przeszła w miejsce przygotowane na oglądanie lądowania. Piloci pokazali podejście do lądowania w parze, a następnie jeden z nich ponownie poderwał się w górę włączając dopalanie. Ta niespodzianka, której nikt się nie spodziewał pozostawi w uczniach niezapomniane wrażenia. W trakcie kołowania samolotów do hangaru piloci machali do dzieci, a widok przemieszczających się F- 16 zapierał dech w piersiach. W dalszej części  wycieczki grupa udała się do zwiedzania strefy Life Support, w której omówiono sprzęt niezbędny do wykonania lotu. Przyszli tu piloci, którzy właśnie skończyli lot i rozliczali się ze sprzętu. Na koniec uczniowie udali się do hangaru,  gdzie przykołowały samoloty. W każdym hangarze mieści się tylko jeden F-16.Natychmiast samolotem zajmują się ekipy techników i inżynierów, którzy sprawdzają parametry, uzupełniają paliwo i inne płyny i gazy oraz sprawdzają wszystkie podstawowe instalacje oraz kontrolują gotowość innych funkcji do następnego wylotu. Wszystko to odbywa się przy użyciu olbrzymich specjalistycznych komputerów, które podjeżdżają pod hangar jak całkiem spore samochody.  Omówienie i obejrzenie z bliska samolotu F-16 wraz z jego uzbrojeniem wszystkich uczestników bardzo interesowało.
        W czasie wizyty odbyło się także krótkie spotkanie z majorem
Matthew Spearsem dowódcą amerykańskiego komponentu lotniczego stacjonującego w Łasku. Dowodzi on nie tylko samym komponentem ale w przypadku przylotów innych jednostek amerykańskich do Polski (tak jak to ma miejsce obecnie w Łasku i Powidzu) pełni rolę ich dowódcy. Oczywiście pamiętając pobyt na Klinach na akcji „Dodać skrzydeł” w 2013r. z chęcią przyjął oficjalne zaproszenie na tegoroczny piknik- „Dodać skrzydeł”- 2014, który planowany jest na 31 maja na Klinach.

Zespół Szkól Specjalnych pracuje pod hasłem „Szkoła pełna możliwości”. Śmiało można powiedzieć, że uczniowie tej szkoły pod każdym względem edukacyjnym, wychowawczym i opiekuńczym tę maksymę z wielką radością realizują.

galeria...


WITAJ MAJ

W dniu 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji majowych uroczystości. Uczniowie zostali zapoznani z ważnymi datami w naszej historii. Przypomnieliśmy o święcie pracy -  1 maja, jakie obchodziliśmy w przeszłości, a dziś jest to dzień wolny od pracy. Uczniowie dowiedzieli się o dniu flagi, które obchodzimy od kilku lat. Szczególnie skupiliśmy się na święcie Konstytucji 3 maja - pierwszej w Europie tak ważnej ustawie z 1791 r. To święto państwowe, które przywrócono w 1990 r.  Wszyscy uczniowie przybyli na apel z własnoręcznie wykonanymi na zajęciach plastyki flagami Polski. Na zakończenie uroczystości, dzieci i młodzież uzyskała informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas wolnych dni majowych.galeria...
 Przyjaciele pszczół
Akcja ma  na celu zmienić  postawę społeczeństwa i promować pozytywne działania związane z ochroną przyrody , w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe.Zajęcia o pszczołach to wielka frajda dla naszych uczniów, którzy chętnie zdobywają wiedzę na ich temat, wykonują prace plastyczne i biorą udział w zabawach ruchowych. Podczas zajęć uczyliśmy się rozpoznawać rodzaje pszczołowatych. W części plastycznej każdy z uczniów miał za zadanie pokolorować pszczołę zgodnie z własnym wyobrażeniem jak wygląda przyjazna pszczoła. Następnie uczniowie wykonali pracę grupową – łąkę z ulem dla swoich pszczółek. Młodsi uczniowie poznawali pszczelą rodzinę, w ramach zajęć ruchowych część dzieci razem z nauczycielkami stworzyli ul, a pozostała dwójka wcieliła się w jego mieszkańców. Na jednych z zajęć uczniowie odpowiadali na pytanie ”Po co nam pszczoły?”. Po rozmowie dzieci próbowały miodu i opisywały jego smak. Akademie Przyjaciół Pszczół to szansa przybliżenia  uczniom  pszczelego świata. To także szansa na pokazanie innym, jak aktywna jest nasza szkola.  Do  akcji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”  uczniów przygotowały  p. Patrycja Hanke i p. Patrycja Świątek .  
Galeria prac konkursowych  http://www.pomagamypszczolom.pl/akademie#galeria-prac-konkursowych

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Mistrzami wielkopolski w pływaniu

W dniu 8 kwietnia 2014 r. na basenie OSiR w Rawiczu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski  w pływaniu organizowane przez  Stowarzyszenie "SPRAWNI RAZEM". W zawodach udział wzięło 85 zawodników z ośmiu drużyn. ZSS Kościan,   ZSS Leszno,·         SOSW Wschowa,  Reprezentacja regionu kaliskiego,   Reprezentacja regionu poznańskiego,  Reprezentacja regionu nadnotecko-pilskiego,  ZSS Rawicz,     ZSS Słupia pod Kępnem.
Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem reprezentowało 6 zawodników, którzy łącznie zdobyli
6 medali: 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy.

Mistrzami Województwa  Wielkopolskiego zostali:
Jesiica Matusiewicz w stylu klasycznym na 50m i 100m
Kacper Władkowski w stylu grzbietowym na 50m i 100m
Srebrnym medalistą na 100m stylem grzbietowym został Artur Gruszka a trzecie miejsce i brązowy medal na 100 m stylem dowolnym wywalczył Beniamin Kuch. Warto dodać że o podium otarli się Karolina Marczak oraz Adrian Rak którzy w swoich konkurencjach zajęli  4 miejsca.
Medaliści będą reprezentować Województwo Wielkopolskie na Mistrzostwach Polski, które odbędą się w Warszawie 18 maja.
To wielki sukces  zawodników, ale także ich nauczycieli wychowania fizycznego, którzy ich przygotowywali  p. Łukasza Gruszki i Zbigniewa Orkowskiego.    

       Sukcesy teatru "Bez kurtyny"

Działająca w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem grupa teatralna Bez kurtyny odniosła kolejne sukcesy. Doceniono nowatorską formę jaką prezentuje grupa, łączącą elementy pantomimy i sceny plastycznej. Spektakle przez nią przygotowywane poruszają problemy uniwersalne, dotyczą wartości istotnych dla ludzi w każdym wieku.
                 Dnia 3 kwietnia młodzi aktorzy wzięli udział w XIII Przeglądzie Form Teatralnych MASKA w Ostrowie Wielkopolskim. W konkursie udział wzięło 13 zespołów z całego województwa wielkopolskiego prezentując spektakle wykorzystujące różne formy teatralne – od pantomimy, przez teatr cieni, po klasyczny teatr słowa. Grupa
Bez kurtyny zaprezentowała krótki, ale bardzo ekspresyjny spektakl zatytułowany ”Brzemię miłości” zdobywając II miejsce. Spektakl w ciągu kilku minut przedstawia kolejne etapy rozwoju dziecka otoczonego miłością rodziców i wspieranego przez nich. Sielskie sceny, rozgrywające się na tle spokojnej muzyki trwają do chwili, gdy w życiu dziewczynki pojawia się ZŁO. Ciężar, który przygniata rodziców nie zmniejsza jednak ich determinacji w walce o dziecko. Odrzucają tytułowe brzemię (czarne worki spoczywające na ich ramionach) i wyrywają swoje dziecko spod wpływu złego towarzystwa. Główną bohaterką nie jest wcale dziewczynka, ale właśnie rodzice. Jasny, czytelny przekaz, ascetyczna wręcz forma wzmocniona jest doskonale dobraną muzyką. Przewodnicząca jury pani Anita Stefańska tak uzasadniła werdykt jury: „Jest to przykład jak teatr może w najczystszej formie pokazać wielkość naszych moralnych dylematów. Siła tego teatru jest wielka, to jest teatr, który mieści się w kieszeni. Z tym przedstawieniem można wyjść do widza gdziekolwiek, nie koniecznie na scenę”.
       Kolejnym sukcesem był udział w Ogólnoszkolnym Przeglądzie Teatralnym gminy Baranów, który odbył się 4 kwietnia w Sali OSP w Słupi pod Kępnem. Do rywalizacji stanęło pięć zespołów. Aktorzy z ZSS zdobyli III miejsce. W uzasadnieniu werdyktu przewodnicząca jury pani Maria Jendro podkreśliła efekt jaki wywiera niezwykle ekspresyjna gra aktorska oraz prostota formy jaką prezentuje grupa. Zwróciła również uwagę na symboliczne znaczenie barw oraz uniwersalną, choć niezwykle trudną problematykę podejmowaną przez młodych aktorów. Uczniowie przekazali zdobyte nagrody na ręce uczniów z autyzmem naszej szkoły, w związku  ze Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu.
          Grupa wystąpiła również na deskach sceny w LO w Kępnie, jako gość w ramach XV Powiatowego Festiwalu Teatralnego, który odbył się 18 marca. Zaprezentowała spektakl „Sąd króla Salomona”, który zdobył  I miejsce na ubiegłorocznym festiwalu MASKA i Przeglądzie Form Teatralnych w Kępnie. Choć w gościnnych progach Liceum młodzi aktorzy nie brali udziału w zmaganiach konkursowych mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i zobaczyć warsztat innych zespołów. Opiekunki grupy panie Katarzyna Rachel i Sylwia Bierwagen – Gierak podkreślają fakt ogromnego zaangażowania uczniów w działania teatralne. Młodzież nie tylko chętnie uczestniczy w przygotowaniu przedstawień, ale wykazuje się ogromną kreatywnością. Udział w wielu różnych konkursach, również tych, w których może zmierzyć się z rówieśnikami ze szkół masowych, podnosi jej wiarę we własne możliwości i daje ogromną satysfakcję. „Nasi podopieczni zyskują, dzięki działaniom teatralnym, nie tylko wiedzę o tej dziedzinie sztuki, ale większą świadomość siebie, własnych uczuć, zdolność wczucia się w sytuacje, których jako młodzi ludzie nie doświadczają. Oni dojrzewają i stają się mądrzejsi, jednocześnie doskonale się bawią i czują odpowiedzialność za wspólnie podejmowane działania.”


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

                10 kwietnia 2014r. w   odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych Specjalnych w Pleszewie pod hasłem „Zdrowy styl życia". Do zmagań konkursowych przystąpiło 4 uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem oraz uczniowie szkół specjalnych z byłego woj.kaliskiego.  Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować i zaprezentować wiersz o tematyce zdrowotnej. Celem konkursu było promowanie          
i popularyzacja literatury dziecięcej o tematyce zdrowotnej, rozbudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej dzieci, kształtowanie charakterów młodych artystów poprzez zdrowe współzawodnictwo. Do takiej postawy zachęcali recytatorzy z placówek kształcenia specjalnego.  Młodzi artyści z ogromnym zaangażowaniem
i wypiekami na twarzy deklamowali utwory,  którymi skłaniali do przemyśleń i wskazywali zasady zdrowego stylu życia. Naszą szkołę reprezentowali: 
•    W kategorii wiekowej 7-11 lat: Faryś Szymon, Nowakowski Dominik ,
•    W kategorii wiekowej 12-14 lat: Augustyniak Jakub, Paprocka Iwona.
Wszyscy recytatorzy z niecierpliwością oczekiwali na ocenę jury. Werdykt okazał się szczęśliwy dla recytatorów z naszej Szkoły. 
Szczególne wyróżnienie zdobył : Dominik Nowakowski .
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które sprawiły, że w ich sercach zagościła radość i wzruszenie.
Do recytatorskich sukcesów naszych wychowanków przyczyniła się Pani: Alicja Zimoch, Katarzyna Żołędziewska, Magdalena Mikołajczyk, które pomogły w doborze repertuaru i interpretacji wierszy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. galeria zdjęć...
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Z okazji obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie  2 kwietnia Zespół Szkół  Specjalnych w Słupi  zorganizował happening, którego celem było zwrócenie uwagi na osoby z autyzmem, na ich problemy i potrzeby.
Cała społeczność ZSS, oraz 6-cio latki z kępińskich przedszkoli  wraz z wychowawcami zebrali się  o godz. 13.00 na ul. Kościuszki, zgromadzonych przywitał Starosta kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz. Starostwo Powiatowe jest   Organem Prowadzącym Szkołę Specjalną, w której uczy się 9 osób z autyzmem.  Wspólne działania organu oraz kadry pedagogicznej pozwalają zapewnić odpowiedni proces edukacji i terapii dla tych uczniów w szkole.
W tym dniu jednym z symboli solidarności z osobami z autyzmem były niebieskie baloniki. Otrzymał je każdy z  uczestników, po czym  wszyscy przeszli spod budynku Starostwa Powiatowego na kępiński Rynek. Kulminacyjnym punktem akcji było wypuszczenie balonów na hasło  Starosty „Autyzm - rozumiem, wspieram, pomagam”. Organizatorzy przygotowali symboliczne zakładki z podstawowymi informacjami na temat autyzmu, które otrzymali zaproszeni goście oraz przechodnie.
 Z otrzymanych informacji wynika, że baloniki doleciały bardzo daleko, nawet do miejscowości oddalonych 20 kilometrów od Kępna.W kampanii aktywny udział wzięła również udział senator Angelika Możdżanowska oraz
...burmistrz Aniela Kempa.MISTRZOSTWA REJONU W PŁYWANIU SŁUPIA 2014

W dniu 28 marca 2014r w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem odbyły się Mistrzostwa Rejonu Kaliskiego w pływaniu osób niepełnosprawnych. W wyniku rywalizacji wyłoniona została reprezentacja rejonu na Mistrzostwa Województwa w Rawiczu które odbędą się 8 kwietnia 2014r.
Zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 16 i powyżej lat 16 z podziałem na chłopców i dziewczęta. Rozegrano następujące konkurencje
50 m , 100m stylem dowolnym
50 m , 100m stylem grzbietowym
50 m ,100m stylem klasycznym
oraz sztafeta 4 x 50 m stylem dowolnym
Wyniki i skład reprezentacji kształtuje się następująco: w kategorii do lat 16
Kacper Władkowski ZSS Słupia I miejsce 50 m , 100m stylem grzbietowym
Jessica Matusiewicz ZSS Słupia I miejsce 50 m, 100m stylem klasycznym
Paweł Mazur  SOSW Ostrzeszów I miejsce 50m stylem dowolnym
Sebastian Mączka ZSS Słupia I miejsce 100 m stylem dowolnym
Kategoria powyżej lat 16
Beniamin Kuch ZSS Słupia I miejsce 50m i 100m stylem dowolnym
Rak Adrian ZSS Słupia I miejsce 100m stylem grzbietowym
Otwarcia Mistrzostw oraz ceremonii wręczenia medali dokonali dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych
w Słupi Beata Lebek oraz trener, aktywny działacz na rzecz sportu osób niepełnosprawnych  Bronisław Kokoszko.


2 KWIETNIA
 ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT
 AUTYZMU

    Zespół Szkół Specjalnych zaprasza rodziców wraz z dziećmi na happening, który odbędzie się na kępińskim rynku w dniu 2 kwietnia 2014 o godz. 13:00. Spotkanie organizowane jest na znak solidarności  z osobami ze spektrum autyzmu.Witaminowy   -  dzień wiosny

W dniu 21 marca 2014r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem wzięli udział  w Integracyjnym Festiwalu Piosenki „Witaminki na Start”.  Klasa I-III po raz 15 wyjechała do Krotoszyna, aby zaprezentować szkołę oraz swoje umiejętności wokalne i plastyczne. Ideą spotkań jest promowanie zdrowego stylu życia i odżywania się. Ważnym elementem festiwalu jest konkurs plastyczny. W tym roku uczestnicy wyklejali różnymi technikami kontury owoców i warzyw. Zadaniem każdego  zespół było przygotowanie piosenki z  choreografią, związaną z tematem przewodnim festiwalu.
Możemy być dumni z naszych najmłodszych, gdyż zajęli
           
3 miejsce 
               
na 25 drużyn, które brały udział w konkursie.

Szkołę reprezentowali: Szymon Faryś, Wojciech Kolebski, Dominik Nowakowski, Mateusz Owczarek, Maciej Strużycki. Do udziału uczniów w Festiwalu  przygotowywała mgr Alicja Zimoch oraz  mgr Magdalena Mikołajczyk.


Występ na deskach Liceum Ogólnokształcącego w Kępnie

        W dniu 18 marca 2014 roku grupa „Bez kurtyny” na zaproszenie kępińskiego Liceum Ogólnokształcącego  zaprezentowała przedstawienie teatralne „Sąd Król Salomona” na motywach biblijnych. Występ odbył się w ramach XV Powiatowego Festiwalu Teatralnego pod hasłem „Mrożek jeszcze raz”. Przedstawienie zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez zgromadzoną młodzież . Nasi aktorzy docenieni zostali przez Starostwo Powiatowe w Kępnie, otrzymując w nagrodę sprzęt sportowy.

  MONSTER PARTY

    Dnia 22 lutego 2014r. odbył się pierwszy  integracyjny Bal Karnawałowy  w ZSS w Słupi pod Kępnem dla dzieci i młodzież niepełnosprawnej wraz z rodzicami i rodzeństwem z terenu powiatu kępińskiego pod hasłem „MONSTER PARTY”.
Dzięki Zabawie Karnawałowej dla dorosłych zorganizowanej W STYCZNIU 2014 przez komitet rodzicielski pozyskano środki na różne atrakcje i niespodzianki podczas imprezy. Starosta kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz ufundował dla wszystkich dzieci i rodziców poczęstunek.
Podczas balu uczniowie brali udział w zabawach z animatorami, pokazie upiornej mody, konkursie na skonstruowanie papierowego stwora, nauce ”strasznego tańca”. Dużą atrakcją cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los był wygrany.
W trakcie zabawy „Stowarzyszenie Po prostu pomagam” działające przy Radiu Sud wręczyło uczniowi Sebastianowi Witakowi specjalistyczny sprzęt ułatwiający komunikację i pracę podczas zajęć lekcyjnych, na który środki zebrano podczas świątecznej zbiórki przeprowadzonej na terenie powiatu kępińskiego przez 
Radio SUD.
Dyrekcja i grono pedagogiczne dziękują za liczne przybycie, wspólną udaną zabawę

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZA ROK!!!!,, Młodzież niepełnosprawna w działaniu”

W dniu 14.02.2014roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem uczestniczyli  w imprezie sportowej pt: ,, Let’s play together” na hali KOSiR w Kępnie. Klub Badmintonowy ,, Vol- Trick” zorganizował wymianę młodzieży pomiędzy Polską i Cyprem. Podczas spotkania nasi uczniowie Jessica Matusiewicz i Sebastian Libelt mieli okazję zagrać w badmintona z wicemistrzem świata w Parabadmintonie Bartoszem Mrozem.  Spotkanie z tą osobą dało możliwość przełamania stereotypu o osobach niepełnosprawnych w pokonywaniu swojej słabości i  osiąganiu sukcesów. Impreza sportowa zachęciła młodzież niepełnosprawną do aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu...zdjęcia


„ Podziel się Słodyczą”

Od kilku lat w okresie przedświątecznym w naszej szkole organizowana jest zbiórka słodyczy. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „Podziel się Słodyczą”. Zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły jest z roku na rok coraz większe. Zebraliśmy pełen kosz różnorodnych słodyczy m.in. czekolady, ciastka, batony, cukierki. Zebrane słodycze zostały przekazane Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Cor Unum w Kępnie – podopiecznym Banku Żywności. Zostaną rozdysponowane najbardziej potrzebującym  w czasie świątecznego wydawania żywności. Poprzez tego rodzaju inicjatywy wyrabiamy nawyki dzielenia się z innymi, oraz udzielania pomocy potrzebującym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, za wrażliwość i otwarte serce oraz przyłączenie się do akcji.III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejni wzięli już udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem organizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych Nr 2 we Wrocławiu. Terapia przez sztukę (arteterapia) jest źródłem osiągania przez osoby                     z autyzmem poczucia własnej tożsamości, autonomii, poczucia sprawstwa, radości z tworzenia. Temat tegorocznego konkursu to „Twarze, maski”. Działania twórcze podejmowane przez uczestników konkursu miały zwrócić uwagę poprzez maskę na twarz, zaś poprzez twarz - na człowieka oraz stworzyć okazję do wyrażenia własnych emocji. Wystawa pokonkursowa odbyła się 28 listopada 2013r. we Wrocławiu w organizującej konkurs placówce. Uczniowie nasi: Ewelina Biegańska, Aneta Hendrysiak, Filip Świerczyński zdobyli III miejsce w kategorii wiekowej 18-21 lat.

Uczniów do konkursu przygotowywali mgr Justyna Klimecka, mgr Leszek Żołędziewski oraz pani Katarzyna Parzonka. galeria zdjęć...

EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU 

     Corocznie  w pierwszych dniach grudnia  obchodzony jest  Europejski Tydzień Autyzmu. Zespół Szkół Specjalnych w Słupi po raz czwarty  włączył się w tą akcje. Celem organizowanych działań było  podnoszenie świadomości społecznej  na temat zaburzeń związanych  z autyzmem oraz udzielenie informacji o możliwościach pomocy terapeutycznej . W tych szczególnych dniach stwarza się również  okazje do spotkań i wymiany doświadczeń.
 W ramach działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Słupi  pod Kępnem  Punktu Konsultacyjnego Wczesnego Reagowania i Interwencji , w dniu  2 grudnia br. odbyły się  indywidualne  konsultacje  dla rodziców i osób zainteresowanych  poświęcone tematyce autyzmu , które miały na celu wsparcie i  pomoc terapeutyczną .
   W dniu  4 grudnia został  zorganizowany pokaz sprzętu firmy HARPO oferujący sprzęt elektroniczny i komputerowy oraz oprogramowania wspierające terapie, sprzęt wspomagający komunikacje.  Dostosowane dla osób niepełnosprawnych, z niedowładami kończyn górnych, po wylewach, udarach niedowidzących.
    Jak co roku
  odbyło się spotkanie  rodziców i nauczycieli podczas  którego  mieli okazję omówienia  min. sukcesów i trudności w codziennej pracy z dziećmi . Miła atmosfera wymiana doświadczeń między rodzicami i nauczycielami  to już tradycja Europejskiego Tygodnia Autyzmu  w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem. W tym szczególnym grudniowym czasie można było podziwiać wystawę prac plastycznych wykonane różnymi technikami, oraz kiermasz ozdób świątecznych. W naszej Szkole  uczy się 10 uczniów z autyzmem, na różnym poziomie edukacji. Oprócz zajęć w klasie, objęci są oni szeregiem specjalistycznych terapii takich jak:  Logopedia, Integracja Sensoryczna, Alternatywne Metody Komunikacji, zajęcia na basenie,rehabilitacja ruchowa, terapia w Sali Doświadczenia Świata, Arteterapia, Terapia Czaszkowo-Krzyżowa, EEG Biofeedback. galeria zdjęć...

 
Szklany świat

26 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły z klas: I , Asp, Bsp, Csp, Bg, Cg i Dg uczestniczyli w wycieczce do fabryki bombek „Szklany Świat” w Krośnicach. Mieli okazję zobaczyć proces wytwarzania i zdobienia bombek choinkowych. Z wielkim zainteresowaniem obserwowali wydmuchiwanie, posrebrzanie i malowanie ozdób. Po zwiedzeniu fabryki uczniowie stali się dekoratorami – wykonali wg własnego pomysłu bombki. W tym roku ozdobią one choinki w ich domach i na pewno będą nie tylko powodem do dumy ale i źródłem miłych wspomnień z wycieczki.
Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada w naszej szkole po raz kolejny, jak w wielu innych placówkach na całym świecie, obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu nasi uczniowie przybyli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Dzieci zostały zapoznane z historią Misiowego Święta. W bibliotece szkolnej poznały literaturę, której głównymi bohaterami są właśnie Misie. Wysłuchały też bajki terapeutycznej, której celem było odróżnienie dobra od zła. Po zajęciach w bibliotece dzieci wraz z opiekunami udały się do świetlicy szkolnej , gdzie czekało mnóstwo atrakcji między innymi zabawy ruchowe z chustą Klanza. Największą niespodzianką dla dzieci okazały się zajęcia techniczne podczas których uczniowie samodzielnie wypełniali wcześniej uszyte maskotki Misia. Na zakończenie każde dziecko otrzymało słodki upominek. Kolejne spotkanie z Misiem już za rok.

Święto Pluszowego Misia w szkole przygotowały : Patrycja Hanke, Bernadeta Nowak, Patrycja Świątek. galeria zdjęć...Od gwiazd pochodzimy ku gwiazdom zmierzamy

 Od czerwca do października 2013 w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem we współpracy ze Stowarzyszeniem Wsparcia Rodziny „Julia” realizowany był projekt „Od gwiazd pochodzimy, ku gwizdom zmierzamy” dofinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem projektu było odkrywanie różnych sposobów poznawania i patrzenia na świat poprzez aktywny udział i uczestnictwo w warsztatach fotograficznych, dziennikarskich, kulinarnych oraz wycieczki edukacyjnej. Adresatami tego przedsięwzięcia byli uczniowie ZSS i stowarzyszenia. Projekt podzielony był na trzy części. W pierwszej części uczestnicy brali udział w trzech warsztatach: kulinarnym, prowadzonym przez p. Bożenę Pajkert, dziennikarskim prowadzonym przez p. Leszka Żołędziewskiego oraz fotograficznym, który prowadziła p. Katarzyna Rachel. Drugą atrakcją projektu był trzydniowy wyjazd do Torunia wszystkich uczestników projektu. W czasie wycieczki uczniowie mieli możliwość  poznania ważnych miejsc Torunia związanych z tematem projektu: Planetarium, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu M. Kopernika, Muzeum Żywego Piernika, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Żywych Legend. Efektem finalnym warsztatów i wycieczki było przygotowanie wystawy fotograficznej z pobytu w Toruniu, która eksponowana była w Zespole Szkół specjalnych. Każdy uczestnik projektu otrzymał folder informacyjny „ Mały przewodnik po Toruniu ”.

W czasie wystawy degustowano Toruńskie Pierniki wg oryginalnej receptury, wypiekanych przez uczestników projektu.     galeria zdjęć...                                                          Wojewódzki konkurs ortograficzny

 19 listopada 2013r. Uczniowie naszej szkoły Katarzyna Zając i Sebastian Mączka wzięli udział w Wojewódzkim konkursie ortograficznym, pod hasłem: „Ortografia (nie) jest moją słabą stroną” organizowanym przez  Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie.
   Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań poprawnością języka polskiego, oraz wyrabianie nawyku stosowania zasad pisowni.
Do konkursu przystąpili uczniowie z Krotoszyna, Ostrzeszowa, Pleszewa, Poznania, Środy Wlkp., Wrześni, Ostrowa Wlkp., Jarocina.
Do zadań uczestników należało poprawne stosowanie reguł ortograficznych w piśmie.
    Po sprawdzeniu prac przez komisję konkursową  uczennica Katarzyna Zając zajęła  IV miejsce
Wszyscy uczestnicy otrzymali, dyplomy i nagrody.

Uczniów do konkursu   przygotowała mgr Ilona Brzezińska. galeria zdjęć...
„PODRÓŻUJEMY PO EUROPIE”

19 listopada 2013r. po raz kolejny uczniowie z Zespołu Szkól Specjalnych wzięli udział w  Międzyszkolny konkurs „Podróżujemy po Europie". 
    Naszą  szkołę w konkursie reprezentowała grupa 4 gimnazjalistów, którzy mieli zmierzyć się w pojedynku wiedzy o Unii i państwach członkowskich.
Pytania dotyczyły podstawowych informacji o Unii oraz znajomości państw członkowskich (gdzie znajduje się Brama Ostrobramska? wymienić marki aut produkowanych przez Niemcy, itp.),znajomość  mapy Europy , umiejętność rozwiązywania rebusów oraz  rozwiązaniu krzyżówki, testu, ułożenie puzzli. 
      Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania zajmując III miejsce, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury.
  Celem  konkursu  było
rozwijanie świadomości bycia Europejczykiem, przypomnienie podstawowych pojęć dotyczących Unii Europejskiej, zainteresowanie uczniów krajami Unii Europejskiej, „Każdy z nas jest Europejczykiem”. galeria zdjęć...
 Uczniów do konkursu  przygotowywały: mgr Alicja Zimoch i mgr Magdalena Mikołajczyk.
Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem po raz kolejny organizuje obchody

Europejskiego Tygodnia Autyzmu.

Zapraszamy wszystkich rodziców, których dotyczy problem autyzmu na konsultacje indywidualne w poniedziałek       

 2 grudnia 20013 roku o godzinie 16.00.

Ponadto w Zespole Szkół w środę 4 grudnia o godzinie 15.30 odbędzie się prezentacja sprzętu firmy HARPO współpracującej z PFRON. Firma oferuje sprzęt elektroniczny i komputerowy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących, po udarach, wylewach.
oferowane produkty podlegają refundacji , dlatego warto przyjść  i zobaczyć sprzęt najnowszej generacji.
Szczegółowych informacji udziela sekretariat Zespołu Szkół Specjalnych  pod numerem Tel. 627822287 oraz PCPR w Kępnie.
Warcabowe zmagania

                 W Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem, 6 listopada odbył się III  Międzyszkolny       
  Turniej Warcabowy pod patronatem Starosty Kępińskiego.

               Tegoroczne rozgrywki cieszyły się dużym zainteresowaniem gdyż oprócz gospodarzy udział wzięli   uczniowie z sześciu szkół specjalnych: z Borzęciczek,  Jarocina,  Kalisza,  Konarzewa,  Ostrowa Wlkp.  i Ostrzeszowa  .  
             Puchar Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza dla najlepszej drużyny wywalczyli uczniowie  z Zespołu  Szkół Specjalnych nr 11 w Kaliszu.
            Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce indywidualnej  wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach.   Najlepszym graczem w grupie Szkół Podstawowych został Radosłąw Genderka z Borzęciczek, a w grupie gimnazjalistów Dominik Nowakowski z Kalisza. Reprezentant ZSS  w Słupi  Kacper Władkowski zdobył  medal brązowy zajmując trzecie miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa.
Zwycięzcy otrzymali  medale oraz nagrody ufundowane przez Starostę Kępińskiego  i Radę Rodziców. Pozostali uczestnicy obdarowani zostali  drobnymi upominkami.
Turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co pozwala pomysłodawcom, kontynuować go w następnych latach.  Udział w tego typu konkursach działa motywująco na uczniów pozwala znacznie wyrównać jego szanse edukacyjne. Możliwość odniesienia sukcesu daje możliwość  podniesienia poczucie własnej wartości zarówno wśród rówieśników jak i w środowisku lokalnym.
galeria zdjęć...


Podobnie jak  w latach poprzednich Turniej przygotowali nauczyciele ZSS Bożena Pajkert i Leszek Żołędziewski.

 

Sukces sportowy gimnazjalistów z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem.

Dnia 7 listopada 2013 roku reprezentacja  Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem wzięła udział w Niepodległościowym Turnieju Piłki Nożnej  w Ostrowie Wielkopolskim.  Jest to Impreza cykliczna, która odbyła się  już po raz dziewiąty i uatrakcyjnia obchody  Święta  Odzyskania Niepodległości. Rozgrywki miały miejsce na sali sportowej Zespołu Szkół Transportowo – Elektrycznych. Drużyna pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Zbigniewa Orkowskiego i Sławomira Gieraka rozegrała w fazie eliminacyjnej  3 mecze, w których rozgromiła kolejno reprezentacje Kalisza 2:0, Borzęciczek 11:0 oraz Jarocina 12:0. W finałowym pojedynku reprezentacja ZSS zmierzyła się z drużyną  z Ostrowa Wielkopolskiego, którą po zaciętym pojedynku pokonała 3:1.  Wola walki naszych  uczniów  zaowocowała zdobyciem I miejsca. Zawodni wrócili ze złotymi medalami i pucharem. Najlepszym bramkarzem Turnieju okazał się Norbert Michalski, natomiast królem strzelców Krystian Kulik .  W skład reprezentacji ZSS Słupia pod Kępnem weszli: Aleksander Romanowski, Krystian Kulik, Norbert Michalski, Adrian Rak, Sebastian Libelt, Sebastian Mączka, Kacper Władkowski oraz Adrian Hurny.
Nadrzędnym celem tej imprezy jest propagowanie rywalizacji sportowej opartej na zasadach fer-play oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.
galeria zdjęć...
SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

    9 października 2013 roku po raz trzeci w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Warcabowy. Podobnie jak w poprzednich latach  cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów.  Wzięło w nim udział 12  zawodników ze  szkoły podstawowej oraz gimnazjum.Rozgrywki toczyły się w dwóch  kategoriach wiekowych.
W pełnych sportowej rywalizacji meczach wyłoniono zwycięzców.  W kategorii Szkoła Podstawowa  pierwsze miejsce zajął Kacper Władkowski,  drugie Artur Gruszka, trzecie Karolina Marczak. W kategorii Gimnazjum najlepszy okazał się Krystian Kulig, tuż za nim Aleksander Romanowski oraz Radosław Cieślak.
Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca zapewnili sobie  możliwość udziału w III Międzyszkolnym Turnieju Warcabowym, który odbędzie się 6 listopada tego roku.

Dla organizatorów  rozgrywek pani Bożeny Pajkert oraz Leszka Żołędziewskiego - ważny jest fakt iż  impreza ta została na stałe włączona do kalendarza imprez szkolnych.galeria zdjęć...
 

 
Październik

miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej

W październiku rozpoczynają się obchody Międzynarodowego Miesiąca AAC (Augmentative and Alternative Communication). Jego celem jest informowanie społeczeństwa o istnieniu wielu różnych sposobów w jaki mogą porozumiewać się osoby mające trudności z mówieniem. Zespół Szkół Specjalnych  po raz pierwszy przyłączył się do tej akcji.Wśród uczniów naszej szkoły są tacy, którzy mają z różnych przyczyn problem z komunikowaniem się z otoczeniom za pomocą mowy. Wysiłek nauczycieli zmierza do nauczenia ich satysfakcjonujących form kontaktu z otoczeniem, na miarę ich indywidualnych możliwości. Aranżowane są sytuacje terapeutyczne, w których dziecko może być aktywne. Ma szanse obserwować wywołane przez siebie zmiany i mieć poczucie wpływu na otoczenie oraz podejmować samodzielne decyzje. Nabiera w ten sposób poczucia odrębności, niezależności   i świadomości własnej sprawczości – czuje się rozumiane.

Zamiast słów wprowadzane są  do słownika ucznia niemówiącego różne znaki graficzne (piktogramy, obrazki PCS, symbole Makatonu), znaki manualne (gesty) lub znaki przestrzenno-dotykowe (przedmioty). Dzięki nim ktoś, kto nie może mówić lub mówi niewyraźnie porozumiewa się, na tyle, by otoczenie rozumiało go. Narzędziami ułatwiającymi wykorzystanie znaków graficznych podczas komunikacji są: osobiste książki do komunikacji, tablice komunikacyjne, komunikatory z możliwością nagrywania  i odtwarzania głosu.

Dzięki zbiórce pieniędzy zorganizowanej podczas akcji charytatywnej „Posmakuj grochówki – podaruj złotówki” udało się zakupić  komunikatory do  dla dzieci mających problemy w komunikowaniu się cyklicznej imprezy Pożegnanie lata organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Kępnie, odbyła sięW ramach prowadzonej w szkole akcji przez cały październik na korytarzach szkoły wisi gazetka informująca o komunikacji AAC, która wprowadza w świat  uczniów mających problemy w komunikacji. Gazetka prezentuje w formie zdjęć różne sposoby porozumiewania sie użytkowników metod alternatywnych i wspomagających. Dla uczniów ZSS ogłoszony jest konkurs - krzyżówka z hasłami rozpisanymi symbolami PCS. Dla zainteresowanych nauczycieli i  uczniów  została opracowana broszura informacyjna pt. „Komunikacja alternatywna i wspomagająca”. Zawiera przegląd metod stosowanych w pracy z uczniami, wraz ze sposobami ich wprowadzania i praktycznymi wskazówkami co do posługiwania się nimi. Broszura dostępna jest w bibliotece szkolnej. galeria zdjęć...


Informacja o wynikach naboru na stanowisko nauczyciela pdf
Ogłoszenie o naborze
Nabór na wolne stanowisko nauczyciela pdf
Szanowni Nauczyciele, drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo!

     Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dziękuję Państwu za zaangażowanie w pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą jaką każdego dnia z wysoką starannością wykonujecie.  Wierzę, że z wiedzy którą Państwo przekazujecie te i kolejne pokolenia wychowanków będą korzystać przez resztę swojego życia i z pewnością przekażą ją dalej. Będą dzięki Państwa zaangażowaniu mogli z odwagą podejmować niełatwe wyzwania współczesnego świata, rozwijać zainteresowania, osiągać sukcesy.
    Jednocześnie życzę Państwu dużo sił, energii i twórczej pasji oraz licznych sukcesów i zadowolenia podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.
     Wam drodzy Uczniowie życzę, abyście w każdym Nauczycielu dostrzegli tą iskrę pasji którą będziecie naśladować.
   Dziękuję Pracownikom Administracji i Obsługi za wkład w życie szkoły. Może często nie widać na pierwszy rzut oka Waszej pracy, ale po dokładniejszym spojrzeniu na życie szkoły każdy z nas ją dostrzeże i doceni.
   Gratuluję wszystkim nagrodzonym i odznaczonym osobom. Cieszę się razem z Państwem, że tak trudna i wymagająca dużego oddania praca została uhonorowana.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych
Beata Lebek


Aktywne  wakacje

W pierwszych dniach wakacji (2 lipca 2013r.) grupa uczniów w ramach półkolonii zorganizowanych w szkole odwiedziła Karpacz,  a w nim Park Bajek gdzie idąc leśnymi ścieżkami odkryliśmy  bajkowe chatki. Każdy mógł wspiąć się na sam szczyt miniaturowej Śnieżki i dotknąć kamiennej makiety obserwatorium meteorologicznego i schroniska. Poza szczytem znajduje się specjalny tunel, gdzie ukryty jest 'Skarb Ducha Gór'.

Następnie odwiedziliśmy Western City , każdy mógł  przenieść się w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota oraz spróbować swoich sił w strzelaniu z luku indiańskiego, rzutu do celu nożem, , włócznią, rywalizować  we wspinaczce na Pal Męczarni, a także dumnie jechać na koniu.

Galeria zdjęć : https://plus.google.com/photos/104403076261854538568/albums/5899722636095785665
Życzenia wakacyjne
Dobiegł końca kolejny rok mniej lub bardziej
wytężonej pracy, kolejny rok biegu po wiedzę i nowe
umiejętności. Nareszcie długo oczekiwane wakacje,
czas zasłużonego odpoczynku uczniów i nauczycieli.
Dziękując wszystkim za wspólną pracę, za wysiłek i
wspólnie spędzony czas życzę, aby wakacje były
spokojne, bezpieczne i pełne radosnych przeżyć.

                                                                                    Dyrektor
                                                                                       oraz

                                    Grono Pedagogiczne ZSS


 W odwiedzinach u Kopernika

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem w celu pogłębienia i ugruntowania teoretycznej wiedzy, jaką zdobywali w szkole po raz czwarty wyjechali na „żywe” lekcje geografii i historii. W dniach  12-13 czerwca zwiedzali Toruń. W domu Mikołaja Kopernika poznali warunki życia i twórczości naszego wielkiego astronoma. Podczas rejsu statkiem po Wiśle, podziwiali wspaniałą panoramę miasta. Dużą atrakcją był wieczorny „koncert” kolorowych fontann. Po rannym, samodzielnym wypieku pierników  w „Żywym Muzeum Piernika” uczestnicy wycieczki mogli przenieść się w historyczną przeszłość, przebierając się w zbroje rycerskie i krzyżackie w Muzeum Eskenów i w Ruinach Zamku Krzyżackiego. W drodze do domu zwiedzili nowoczesną budowlę sakralną w Licheniu. Wycieczki szkolne stanowią bardzo ważny element w pracy dydaktycznej, ponieważ sprawdzają one  umiejętności uczniów, ich zachowanie w miejscach publicznych oraz interakcje społeczne.


UDANE LOTY
W miniony czwartek na lądowisku w Klinach spotkali uczniowie  z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi w ramach corocznej imprezy z cyklu „Dodać skrzydeł, czyli nasze kępińskie Kilimandżaro”. Relacje ze spotkania można zobaczyc pod adresem:
http://www.radiosud.pl/kliny-udane-loty,4263.html
Galeria zdjęć: https://plus.google.com/photos/104403076261854538568/albums/5899699535256264145

„ OGÓLNOPOLSKA NOC

 PROFILAKTYKI ”

 Zapraszamy do włączenia się w ogólnopolską akcję profilaktyki, której celem jest wzmocnienie twórczej profilaktyki oraz edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także promocja innowacyjnych działań profilaktycznych.

     ·        zatrzymaj się przez chwilę,
·        połóż prawą dłoń na sercu
·      i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie rytm serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc silnych i pomocnych innym.

 Wykonajmy przez 60 sekund ten wspólny gest na rynkach i miejskich placach, we wspólnocie środowiskowej, w tym samym czasie w całym kraju.

Zapamiętaj !!!

22 czerwca 2013 r. punktualnie o 16.oo

 
Turniej Gier i Zabaw w Wodzie oraz Konkurs Pływacki

w ZSS Słupi pod Kępnem.

            W dniu 05 czerwca 2013 roku na basenie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem odbył się I Turniej Gier i Zabaw w Wodzie oraz Zawody Pływackie o Puchar Starosty Kępińskiego. W turnieju, poza gospodarzami  rywalizowały ze sobą reprezentacje Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Konarzewa i Borzęciczek oraz Zespołu Szkół Specjalnych z Ostrowa Wielkopolskiego. Uczniowie ze szkół podstawowych uczestniczyli w grach i zabawach w wodzie. Gimnazjaliści natomiast brali udział w konkurencjach pływackich na dystansach 25 i 50 metrów stylem grzbietowym i dowolnym. W grach i zabawach w wodzie tryumfowali wychowankowie ZSS Słupi i to w ich ręce trafił Puchar Starosty. W konkurencjach pływackich nie dał szans swoim rywalom Sebastian Pacyński z Ostrowa Wielkopolskiego, który wygrał cztery wyścigi pływackie i zdobył cztery złote medale. Na wyróżnienie zasługuje uczeń Kacper Władkowski, który chociaż uczęszcza do  piątej klasy szkoły podstawowej stanął do wyścigów z gimnazjalistami i na dwóch dystansach wywalczył drugie miejsce. Oprócz pucharu i medali dla uczestników zawodów przygotowane zostały atrakcyjne upominki.  Impreza miała na celu propagowanie aktywności sportowej wśród młodzieży niepełnosprawnej oraz wyzwolenie ducha rywalizacji w oparciu o zasady fair play.
Zawodnicy z niecierpliwością oczekują na kolejny turniej.

więcej zdjęć na...Dodać Skrzydeł – czyli nasze kępińskie Kilimandżaro - 2013

        1 czerwca na lądowisku Kliny odbyła się kolejna edycja imprezy „Dodać skrzydeł” zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych oraz mjra w st. spocz. pil. Janusza Smiatacza. Spotkanie na Klinach było drugą częścią VII Dnia Integracji. Przewidziany główny punkt programu, czyli przeloty samolotem nad Kępnem i okolicami nie odbyły się, ze względu na kapryśną aurę, która popsuła szyki organizatorom. Mimo padającego deszczu  stawili się jednak wszyscy uczestnicy tego dorocznego wydarzenia: uczniowie szkoły wraz ze swoimi bliskimi, sponsorzy, samorządowcy w tym włodarze gmin oraz powiatu – starosta Włodzimierz Mazurkiewicz. W specjalnie przygotowanym hangarze odbyła się integracyjna zabawa, podczas której nie zapomniano o wyjątkowym dniu czyli Dniu Dziecka. Były więc życzenia, zabawy, malowanie twarzy, składanie modeli samolotów, które potem można było zabrać do domu. Dopisali też wyjątkowi goście, którzy zapowiadali od dawna swój udział. Mowa o amerykańskich lotnikach z komponentu lotniczego w Łasku z dowódcą na czele majorem pilotem samolotów F-16 Matthew Spearsem. Goście wzbudzili spore zainteresowanie, opowiadali o swojej pracy, pasji, odpowiadali na pytania najbardziej zainteresowanych lotnictwem, bawili się razem z  dziećmi. Oczywiście pozowali też do wspólnego zdjęcia. Zachwyceni byli  pomysłem zorganizowania tego typu imprezy oraz tym, że w powiecie kępińskim myśli się o osobach niepełnosprawnych. Na ręce dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupi Beaty Lebek złożyli honorową plakietkę „Razem silniejsi”, którą ofiarują zawsze tym, których uważają za wyjątkowych oraz w imię przyjaźni polsko-amerykańskiej. Piloci otrzymali pamiątkowe upominki od dzieci oraz Starosty Włodzimierza Mazurkiewicza.
Choć loty nad Kępnem się nie udały, samo wydarzenie jak najbardziej a organizatorzy zapowiadają , że obiecane przeloty  nad miastem już wkrótce.

Podziękowania organizatorów

W imieniu uczestników imprezy integracyjnej serdecznie dziękujemy przyjaciołom,  wolontariuszom oraz sponsorom za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. W szczególny sposób dziękujemy  Jerzemu Zielińskiemu, Markowi Ferdudze - prezesom Grupy Muszkieterów - Intermarche, Kubie Piotrowskiemu z Biura Podróży KUBA TOUR, Edwardowi Walczakowi - właścicielowi lądowiska, bez pomocy którego żadna z edycji tej imprezy nie doszłaby do skutku a także Starostwu Powiatowemu w Kępnie, które finansowo wsparło tę imprezę.

więcej zdjęć na ...
DZIEŃ INTEGRACJI W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH  

       w Słupi pod Kępnem

Po raz siódmy w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi p. Kępnem odbył się Dzień Integracji. Zbiegło  się to równocześnie z oddaniem do użytku windy, która bez problemu pozwoli na przemieszczanie się uczniów mających problemy z poruszaniem się, po wszystkich piętrach szkoły. Starosta Włodzimierz Mazurkiewicz, który wraz z uczniem Michałem odbył pierwszy uroczysty przejazd zaproponował, aby tegoroczne hasło

„ Szkoła pełna możliwości

towarzyszyło szkole przez kolejne lata. „ […] Mimo iż czeka nas jeszcze termomodernizacja tego budynku, to tak naprawdę montaż windy był kolejnym bardzo ważnym etapem w umożliwieniu uczniom niepełnosprawnym  właściwej edukacji – powiedział Starosta Włodzimierz Mazurkiewicz. W imieniu rodziców na ręce starosty podziękowania złożyła przewodnicząca komitetu rodzicielskiego Pani Katarzyna Masiała. Goście mieli okazje zobaczyć zajęcia w bardzo dobrze wyposażonych salach lekcyjnych, gabinety terapeutyczne, zajęcia na basenie oraz występ grupy teatralnej „ Bez kurtyny”. Była to także okazja do wręczenia szkolnego wyróżnienia jakie od trzech lat przyznaje społeczność szkolna ludziom otwierającym swoje serce na potrzeby uczniów niepełnosprawnych tej szkoły. Do grona laureatów Statuetki Otwartego Serca dołączyli w tym roku Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik oraz Andrzej Połomski Szef Firmy Projektobud. Na zakończenie zwiedzający mogli podziwiać wystawę prac plastycznych uczniów. Dyrektor Beata Lebek podziękowała wszystkim zgromadzonym za przybycie.


Edukacja w ZOO

 

W dniu 15.05.2013r uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w nietypowej lekcji biologii. Po ZOO w Opolu oprowadzała uczniów pani przewodnik, która opowiadała o różnorodności świata zwierząt. Pierwszym przystankiem było oglądanie jedynych w Polsce uchatek. Uczniowie trafili właśnie na karmienie zwierząt i krótki pokaz cyrkowy, który przyjęli z ogromnym aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gibbony, jak również najmniejsza małpka na świeci, która waży jedynie 100g. Podczas wycieczki uczniowie doświadczali bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami: mogły zobaczy i dotknąć  lemura Juliana z „Madagaskaru” jak również mały lamy. Podczas nietypowej lekcji pani przewodnik opowiadała uczniom o ciekawostkach z życia zwierząt i odpowiadała na liczne pytania. Po tak ciekawych zajęciach wszyscy udali się na najlepsze naleśniki w Opolu, a następnie z pełni wrażeń wrócili do domów. więcej zdjęć na...Warsztaty ekologiczne w Bukowinie Tatrzańskiej.

W dniach 13-18 maja 2013r. grupa dziesięciu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem pod opieką Teresy Bierwagen i Sławomira Gieraka uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Bukowinie Tatrzańskiej, w schronisku harcerskim na polanie Głodówka. Wyjazd ten był możliwy dzięki wysiłkowi nauczycieli, którzy doprowadzili do zakwalifikowania  placówki do udziału w projekcie „Cztery pory roku wokół nas …”, organizowanego przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP.                                                                                                     „Cztery pory roku wokół nas…” to zajęcia ekologiczne aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne. Projekt zakłada organizację zajęć w trakcie 6 i 10-dniowych warsztatów ekologicznych przeprowadzanych na terenie baz i ośrodków harcerskich w różnych miejscach Polski. Uczestnicy poznają ekosystemy takie jak góry, morze, jezioro, rzeka, las i aglomeracja miejska. Projekt ten jest dofinansowany ze środków PFRON, dzięki temu uczestnicy nie ponoszą kosztów związanych z wyżywieniem, zakwaterowaniem oraz udziałem w zajęciach programowych.                                                                        Podczas realizacji zadań projektu młodzież  zapoznana została z kulturą , gwarą, strojami regionalnymi i zwyczajami Podchalan oraz z technologią produkcji oscypków. Florę i faunę wysokogórską młodzież poznała w trakcie wędrówek na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uwieńczeniem wyprawy na Rusinową Polanę było dotarcie do perły architektury sakralnej w Tatrach na Wiktorówkę , gdzie w miejscu objawienia Matki Bożej pasterce pobudowano kościół. W trakcie wycieczek autobusowych do Zakopanego w Muzeum Przyrodniczym TPN uczniowie mogli zwiedzić ekspozycję zwierząt żyjących w Tatrach w poszczególnych porach roku. W czasie drugiej wycieczki  autokarowej uczniowie odkryli piękno Pienin w rezerwacie przyrody „Przełom Białki”. Nie lada atrakcją były również zwiedzanie Kościółka pod wezwaniem Św. Michała w Dębnie, w którym brał ślub legendarny zbójnik Janosik, poznanie legend i historii na Zamku w Niedzicy oraz rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Oprócz tego na miejscu organizowano zajęcia integracyjne, plastyczne i sportowo-ruchowe, które motywowały naszych beneficjentów do kreatywności oraz działania zespołowego. Organizacja tego typu warsztatów staje się dla wielu uczestników okazją do tego, żeby po raz pierwszy postawić stopę na prawdziwym górskim szlaku. Daje to możliwość zobaczenia na własne oczy pięknych górskich krajobrazów, ale by tego doświadczyć trzeba pokonać własne słabości, a nagrodą jest wielka satysfakcja i możliwość uwierzenia we własne siły, co jest szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnością.                                                                                   


 Wiosenny bieg lekkoatletyczny

SUKCES LEKKOATLETYCZNY

             W dniu 06.05.2013 roku odbyły się Wiosenne Biegi Lekkoatletyczne na stadionie KS STAL w Ostrowie Wlkp. W biegach brali udział uczniowie szkół podstawowych byłego rejonu województwa kaliskiego. Nasza reprezentacja składała się z 18 zawodników. Opiekę nad uczniami sprawowały : Wioletta Kowcz, Iwona Osiecka i Sabina Marciszyn. Celem zawodów był udział w sporcie szkolnym jak największej liczby uczniów niepełnosprawnych intelektualnie z placówek szkolnictwa specjalnego rejonu kaliskiego i rozpropagowanie biegów jako najprostszej formy rekreacji.Podczas zawodów odbyło się pięć biegów na dystansach: 200m, 400m, 600m, 800m, 1000m.
Najważniejsze nie było miejsce na mecie lecz samo ukończenie biegu. Bowiem wszyscy, którzy dobiegli na metę otrzymali dyplom uczestnictwa i drobny upominek. Dodatkowo zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe.
Medalistów na podium dekorowała dyrekcja szkoły przy dźwiękach fanfar.Na zakończenie sportowej zabawy uczestnicy z apetytem zajadali kiełbaski z bułkami.Dzięki gościnności klubu Stal dzieci mogły zasmakować prawdziwej sportowej rywalizacji na profesjonalnym stadionie lekkoatletycznym.

Nasze osiągnięcia:
  Dystans 200 m; I miejsce – Szymon Kmieciński, II miejsce -  Patryk Poprawa,  III miejsce – Maciej Kubera
Dystans 400 m: I miejsce-  Miłosz Władkowski,
Dystans 800 m dziewcząt  : II miejsce - Karolina Pawliczek


Sztuka integruje ludzi

czyli kolorowa wystawa prac plastycznych

w bibliotece powiatowej

wiecej informacji na http://www.kepno.com.pl/sztuka-integruje-ludzi-czyli-kolorowa-wystawa-prac-plastycznych-w-bibliotece-powiatowej,1076.html


ZWYCIĘSTWO W  VIII MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM

„MY W NASZYM REGIONIE” w Gołuchowie

 Dnia 16 kwietnia 2013r. w  Gołuchowie, młodzież Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem  zdobyła I miejsce w VIII międzyszkolnym konkursie ekologicznym „ My w naszym regionie” pt. „ Odpady niebezpieczne”.  Został on zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Kaliszu.

W finale wzięło udział osiem rywalizujących ze sobą zespołów uczniowskich.
Uczniowie na to zaszczytne miejsce pracowali już od listopada. W tym czasie wykonywali zadane przez organizatorów konkursu prace i zadania. Formy zaliczenia co miesiąc były wysyłane i oceniane przez yury. Udział w finale był dla uczniów niecodzienną lekcją przyrody, ekologii i regionalizmu. Młodzież wykazała się doskonałą wiedzą, rozwiązując samodzielnie test  pt. „ odpady niebezpieczne”.  Udział w tego typu inicjatywach podkreśla  nie tylko zaangażowanie, ale także możliwości odniesienia przez uczniów niepełnosprawnych sukcesów w różnych dziedzinach.
 Niespodzianką w czasie finału było zwiedzanie pod okiem przewodnika  Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie.

Do konkursu przygotowywali uczniów: Teresa Bierwagen, Leszek Żołędziewski i Edyta Woś.
 

NADZIEJA MA KOLOR NIEBIESKI

 Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.
Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Jak pokazała akcja „Autyzm - całe moje życie“, reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”.
Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.
Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu.
Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia. Fundacja SYNAPSIS, wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem w Polsce, będzie celebrowała to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.
2 kwietnia na niebiesko zaświecą się: Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach. W iluminacji wezmą udział także budynki Lighhouse i Brama Północna zarządzane przez firmę Knight Frank. Na niebiesko rozbłyśnie  Hyatt Regency Warsaw serwując niebieskie koktajle. Do akcji przyłączyły się także warszawskie Domy Towarowe Wars Sawa Junior – „Gorące Serce Miasta” stojące na Pasażu Wiecha zostanie pomalowane na niebiesko. Do organizatorów wciąż spływają nowe deklaracje zaangazowania w przedsiewzięcie. Obchody rozpoczniemy wraz ze startem notowań giełdowych, punktualnie o godz. 9:00 tradycyjnym uderzeniem w dzwon na Sali Notowań GPW.

2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie
Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem. Dowiedz się więcej o autyzmie na www.synapsis.org.pl, www.facebook.com/fundacja.synapsis oraz www.youtube.com/FundacjaSYNAPSIS.Pracują bez kurtyny, ale zdobywają nagrody

Dnia 12 marca w Ostrowie Wielkopolskim odbył się XII Przegląd Form Teatralnych MASKA organizowany przez ostrowski Zespół Szkół Specjalnych. Scena Centrum Kultury gościła 11 zespołów z całego województwa wielkopolskiego. W przeglądzie wziął udział zespół teatralny Bez kurtyny działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem. Zespół prowadzony przez  panią Katarzynę Rachel i Sylwię Bierwagen – Gierak zaprezentował spektakl oparty na motywach biblijnych, zatytułowany Sąd króla Salomona. Tragiczna historia dwóch matek walczących o dziecko przedstawiona została w nowatorskiej formie łączącej układ choreograficzny i pantomimę z elementami klasycznej gry aktorskiej. Skromna scenografia i proste kostiumy doskonale dopełniała przejmująca muzyka i dojrzała, niezwykle ekspresyjna gra młodych aktorów. Na szczególną uwagę zasługują kreacje J. Matusiewicz i J. Kaletki, odtwórczyń głównych ról, które niezwykle sugestywnie wyraziły emocje towarzyszące skonfliktowanym matkom. Grupa Bez kurtyny zdobyła zasłużone I miejsce zyskując uznanie zarówno widowni jak i jury, które podczas ogłoszenia werdyktu wyraziło słowa uznania dla wysokiego poziomu gry młodych aktorów. Dodać należy, że zespół jest laureatem MASKI już po raz czwarty, co świadczy o wysokim poziomie utrzymującym się zarówno dzięki zaangażowaniu młodzieży jak i wysiłku opiekunek.

Sąd króla Salomona.Aktorzy:Matka I – Jessica Matusiewicz,Matka II – Jagoda Kaletka,Król Salomon – Daniel Nowak,Dworzanie – Jagoda Pawliczek, Norbert Michalski,Strażnicy – Krystian Kulik, Łukasz Zmuda,Efekty specjalne: Kamil Gossek, Adrian Rak,
Reżyseria, scenografia, kostiumy: Katarzyna Rachel, Sylwia Bierwagen – Gierak.
Sukces matematyczny

    Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół  w Słupi pod Kępnem wzięli udział w Konkursie Matematycznym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Kaliszu. Impreza, która miała miejsce 7 marca 2013 , odbyła się już po raz ósmy i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku udział  wzięło siedem szkół z terenu byłego województwa kaliskiego.
Drużyna ze Słupi w której skład wchodziło troje uczniów: Radosław Cieślak ze Szkoły Podstawowej oraz Krystian Kulig I Kamil Sopart z Gimnazjum, odniosła duży sukces zajęła bowiem pierwsze miejsce. Sukces cieszy tym bardziej, że od lat udaje się nam utrzymać w ścisłej czołówce. Nauczyciele matematyki Bożena Pajkert oraz Ryszard Sinecki, którzy przygotowywali uczniów podkreślają, że oprócz sukcesów ważne jest motywowanie młodzieży do podjęcia wyzwania,
mobilizowanie do systematycznej i samodzielnej pracy, co wymaga  z ich strony pewnego wysiłku oraz poświęcenia czasu wolnego. Ważne jest też przełamanie niechęci do matematyki , która zazwyczaj uważana jest jako przedmiot trudny.
 Okazuje się, że i w tej dziedzinie możliwe są sukcesy.


WIELKOPOLSKA DZIECIOM AFGAŃSKIM

Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem z entuzjazmem odpowiedzieli na apel żołnierzy polskich stacjonujących w Afganistanie. 
Celem akcji było przeprowadzenie zbiórki zabawek – maskotek wśród uczniów wielopolskich szkół, dla dzieci w Afganistanie. Uczniowie zostali zapoznani z sytuacją swoich rówieśników z kraju, w którym nieustannie od wielu lat trwają walki. Chociaż akcja w szkole była dobrowolna, dzieci przyniosły bardzo dużo maskotek. Akcja pokazała, że nawet najmłodsi nie są obojętni na krzywdę swoich kolegów i chętnie dzielą się zabawkami. Do każdej z nich przyczepiony został liścik z własnoręcznie wykonanym rysunkiem lub z pozdrowieniami. Zabawki trafiły do Starostwa Powiatowego w Kępnie, a następnie za pośrednictwem żołnierzy polskich  zostaną przetransportowane samolotem i przekazane dzieciom w afgańskich  sierocińcach i w najbiedniejszych szkołach Prowincji Ghazni w Islamskim Państwie Afganistanu, w rejonie działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

więcej zdjęć...

   
              

Zawsze bezpiecznym w sieci  Internet !!!     

           Już po raz trzeci  uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych  wzięli udział                    w Międzyszkolnym Konkursie Internetowym promującym Bezpieczny Internet organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. . Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze szkół w: Jarocinie, Pleszewie, Słupi i    Ostrowie. 

         Do zadań uczestnika konkursu  należało wykonanie atrapy zestawu komputerowego lub laptopa z rurek po ręcznikach papierowych   i nakrętek plastikowych , rozwiązanie  zadań w edytorze tekstu Word  oraz rozwiązanie testu  sprawdzającego wiedzę . Poziom konkursu był bardzo wyrównany ,  różnica w wyniku końcowym  była minimalna.  Po podsumowaniu punktów przez komisję konkursową nasi uczniowie zajęli następujące miejsca :

III – Jessica Matusiewicz ,

 V – Jagoda Kaletka                

    Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody. Uczennice przygotował L.Żołędziewski

 wiecej zdjęć...
Sukces po angielsku

W dniu 4.02.2013r. w Ostrowie Wlkp. Odbył się II Międzyszkolny Konkursie Języka Angielskiego. Celem konkursu było rozwinięcie kluczowych umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, rozbudzenie zainteresowania uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
         Pięcioro uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem: Radosław Cieślak, Jagoda Kaletka, Jessika Matusiewicz, Norbert Michalski i Łukasz Zmuda pod opieką p. Joanny Kurczewskiej reprezentowali szkołę.
         W kategorii konkursu językowego dla

 •                 Szkól, podstawowych         -  I miejsce zdobył Radosław Cieślak
 •                Gimnazjum                         -III miejsce zdobył Norbert Michalski
W kategorii konkursu na wiersz lub piosenkę w języku angielskim  wyróżnienia otrzymały : Jagoda Kaletka i Jessica Matusiewicz."Kąpiele ponad  wszystko"
Zapraszamy klientów indywidualnych w weekendy:
piątki i soboty od godziny 16.00,
niedziela od godziny 14.00.
zajęcia aqua aerobiku odbywać się będą:
w poniedziałek o godzinie 19.00
w środy i piątki o godzinie 20.00
Na pierwszy  aqua aerobik zapraszamy już dziś !!!Dzieląc się – zyskujesz podwójnie !!!

Dzieci i młodzież wraz z rodzicami oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Specjlanych w Słupii pod Kępnem, przyłączyli się do akcji zbiórki słodyczy dla osób samotnych i potrzebujących, podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży COR UNUM w Kępnie. Jak co roku nasi uczniowie akywnie odpowiedzieli na prośbę podzielenia się słodyczami z innymi. Obok wymiaru materialnego ważniejszą rzeczą jest uczenie pomocy i okazywanie jej innym. Ten askpekt wychowawczy jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny i potrzebny. Okres przedśwąteczny jest czasem gdzie stajemy się bardziej wrażliwi na potrzeby innych, częściej otwieramy serca i wypełniamy więcej dobrych uczynków.

Za okazane zrozumienie, przekazane słodycze oraz wolę wsparcia akcji …serdecznie dziękujemy !!!
Oni są wśród nas

Każdego roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu. Jest on okazją do przybliżenia społeczeństwu tego tematu i problemów z jakimi borykają się osoby z autyzmem wraz ze swoimi najbliższymi.
Zaburzenia interakcji społecznych, czyli brak umiejętności nawiązywania kontaktu z rówieśnikami, brak umiejętności wspólnej zabawy, brak emocjonalnej wzajemności oraz unikanie kontaktu wzrokowego  i fizycznego, to najbardziej rozpoznawalne objawy autyzmu.
Kolejne to zaburzenia komunikacji, czyli opóźniony rozwój mowy, brak umiejętności wykorzystywania mowy do porozumiewania się, kompulsywne, natrętne zadawanie pytań, jak również echolalia - powtarzanie dźwięków, wyrazów, zdań natychmiast po ich usłyszeniu lub po pewnym czasie. Uwagę należy zwrócić także na ograniczone, powtarzane i stereotypowe wzorce zachowania, działania i zainteresowania, które polegają na tym, iż dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami wymagają niezmienności, rutyny, związanej    z wykonywaniem codziennych czynności.Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia.  Wczesna diagnoza i terapia może prowadzić do znacznej poprawy funkcjonowania osoby z autyzmem. Terapia powinna być intensywna, systematyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. W Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem już po raz trzeci obchodzony będzie Europejski Tydzień Autyzmu w dniach 3-9grudnia. W ZSS uczy się 10 uczniów z autyzmem, na różnym poziomie edukacji. Wypełnianie obowiązków, udział w codziennym życiu szkoły daje szansę na przeżywanie i zdobywanie doświadczeń typowych dla wieku rozwojowego.
Oprócz zajęć w klasie, objęci są oni szeregiem specjalistycznych terapii takich jak:  Logopedia, Integracja Sensoryczna, Alternatywne Metody Komunikacji,
biofeedback,  zajęcia na basenie, terapia w Sali Doświadczenia Świata, Arteterapia, Terapia Czaszkowo-Krzyżowa. Właściwa edukacja stanowi istotne ogniwo terapii, dlatego praca nauczyciela wymaga szczególnych predyspozycji osobowościowych, konsekwencji, cierpliwości, ścisłej współpracy z rodzicami.  Dostrzeganie nawet najmniejszych postępów  i sukcesów daje  wiele satysfakcji oraz motywuje do dalszej pracy zarówno pedagogów  jaki i rodziców.


„ PODRÓŻUJEMY PO EUROPIE"

20 listopada 2012r. uczniowie naszej Jessika, Jagoda, Adrian, Łukasz i Norbert-uczniowie gimnazjum   wytrwale przygotowywali się do konkursu pt. "Podróżujemy po Europie", który odbył się  w południowej Wielkopolsce.  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  Borzęciczki już po raz dziesiąty  zorganizował Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Uczestnikami konkursu, niezmiennie od 2002 roku, jest Zespół Szkół Specjalnych z Słupi pod Kępnem.
Celem konkursu było:

 • inspirowanie uczniów do zainteresowania się problematyką europejską
 •  przybliżanie wiedzy o krajach Unii
 • uświadamianie dzieciom ich roli w zjednoczonej Europie
 •  szerzenie wśród dzieci wiedzy o krajach różniących się kulturą, zwyczajami, językami ale prowadzących wspólna politykę gospodarczą i społeczną
 •   rozwijanie zainteresowania UE jako organizacją, której członkiem jest Polska
 • popularyzowanie wiedzy o działalności UE poprzez poszukiwanie przez uczniów informacji o tej organizacji w mediach

   Do pisemnego testu i walki o atrakcyjne nagrody przystąpiło 20 uczniów. W czasie testu trzeba było popisać się wiedzą ogólną, dotyczącą poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Pytania były zatem bardzo zróżnicowane. Niemniej jednak uczestnicy poradzili sobie z nimi wspaniale  uczniowie wykazali się bardzo dobrą wiedzą o państwach Unii Europejskiej, znajomością flag oraz stolic, najważniejszych zabytków, kultury, charakterystycznych potraw, jak i znajomością mapy politycznej i fizycznej Europy.

Tuż  za podium, z   ilością punktów 112,5 , znalazła się nasza szkoła.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji  z konkursu.


II  Międzyszkolny  Turniej Warcabowy 2012

8 listopada odbył się  II Międzyszkolny Turniej Warcabowy. W ramach integracji w turnieju oprócz gospodarzy udział wzięli uczniowie ze szkól specjalnych z Borzęciczek i Ostrzeszowa oraz ich  rówieśnicy ze Szkoły Podstawowej w Słupi. Ta znana od pokoleń gra planszowa posiada wiele walorów edukacyjnych i wychowawczych, o których w dobie komputerów często zapominamy. Wymaga od graczy wyciszenia, koncentracji uwagi, opracowania strategii, ponadto daje możliwość osiągnięcia sukcesu, ale także wymaga umiejętności radzenia sobie z porażką. 

Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce wyłoniono zwycięzców w kategorii Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Otrzymali oni  medale oraz atrakcyjne upominki.  Puchar Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza dla najlepszej drużyny wywalczyli uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Słupi pod Kępnem.  Pomysłodawcy turnieju Bożena Pajkert i Leszek Żołędziewski , widząc zaangażowanie uczniów i radość ze wspólnej zabawy, mają nadzieję iż uda się w następnych latach nie tylko kontynuować tradycje turnieju ale również  rozszerzyć jego zasięg.

patrz zdjęcia...


Nowe propozycje dla naszych uczniów !!!
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom !!!

Sala Doświadczania Świata – odprężenie w bezpiecznym miejscu.

W dniu 27 października 2012 r. pod tym właśnie tytułem
odbyło się szkolenie dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Powadzący - przedstawiciel firmy PRO EDUCO z Katowic.

Tematyka warsztatów :
1.    
Co to jest sal doświadczania świata / snoezelen/
2.    
Podstawy teoretyczne funkcjonowania Sali Doświaczania Świata.
3.    
Wykorzystanie Snoezelen w terapii ;
- osób głęboko upośledzonych,
- osób autystycznych i zespołem Aspergera,
- dzieci z ADHD , FAS i nadpobudliwych,
- dzieci z syndromem stresu pourazowego,
- osób trapionych cgronicznym bólem,
- osób po przebytym udarze i innych uszkodzeniach mózgu
- demencji starczej i Alzheimera
        4. Sala Doświadzcania Świata w stymulacji sensorycznej.
        5. Propozycje wykorzystania Sali w terapii dyrektywnej.
        6. Przykładowe ćwiczenia.


Jeśli niepokoi Cie rozwój Twojego dziecka …

zapraszamy do nas !


 Punkt Konsultacyjny
Wczesnego Reagowania i Interwencji
dla dzieci w wieku od 0 do 18 r.ż. i ich rodziców.

Punkt Konsultacyjny Wczesnego Reagowania i Interwencji ukierunkowany jest na interdyscyplinarną pomoc dzieciom i ich rodzicom, dostrzegającym nieprawidłowości rozwojowe lub zaniepokojonych niewłaściwym zachowaniem swojego dziecka.

Spotkania i konsultacje w każdy poniedziałek w godzinach : 16.00 – 17.30.
Nieodpłatnie oferujemy :
- indywidualne spotkania ze specjalistami,
- interdyscyplnarną pomoc ukierunkowaną na poprawienie funkcjonowania dziecka,
- pomoc w ukierunkowaniu oddziaływania usprawniającego i korekcji dostrzeganych  nieprawidłowości,
- konsultacje specjalistyczne,
- spotkania integracyjne i szkoleniowe dla rodziców,
- systematyczne spotkania na terenie ZSS, w sytuacjach szczególnych – w domu rodzinnym dziecka,
- w zależności od potrzeb zajęcia indywidualne i grupowe prowadzone przez specjalistów,

- informację o specjalistycznych placówkach, instytucjach, osobach wspierających dziecko i jego  rodzinę, formach wielospecjalistycznej pomocy oraz kierunkach współpracy,
- pośrednictwo w  kontaktach z przedstawicielami w/w placówek,
- poradnictwo psychoedukacyjne.
Gwarantujemy profesjonalną pomoc i radę, wsparcie, ukazanie wszelkich możliwych kierunków rozwoju oraz rzetelne informacje o instytucjach i placówkach, pośredni kontakt z ich przedstawicielami.

Jeśli niepokoi Cie rozwój Twojego dziecka …
zapraszamy do nas !

 
  

W dniu 20 czerwca 2012r.(czwartek) o godz. 16.15 odbędzie się ogólnoszkolne  zebranie z rodzicami .
ZAPRASZAMY !

Wszystkie dzieci będą objęte dowozem do szkoły.

Uczniów  zamieszkałych w Kępnie,  gminny bus będzie zabierał do szkoły w Słupi w zależności od miejsca  zamieszkania poszczególnych dzieci, tj.:
 • przystanek PKS przedmieście,
 • ul. Obrońców Pokoju.
Szczeółowe informacje zostaną przekazane indywidualnie rodzicom.

Rodziców uczniów pozostałych gmin, prosimy o kontakt z właściwym dla miejsca zamieszkania Urzędem Gminy.


Dziękując za cały rok szkolny pełen wrażeń i sukcesów
życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i rodzinom
słonecznych i bezpiecznych wakacji,
wspaniałego wypoczynku, spotkania z tajnikami przyrody, ciekawymi ludźmi
i wielu niezapomnianych przeżyć.

Samodzielni nawet w Warszawie


Już po raz trzeci uczniowie z ZSS w Kępnie mieli możliwość osobistego spotkania z niezwykłymi zabytkami i miejscami naszego kraju. Tym razem  wraz z opiekunami wyruszyli na wymarzoną trzydniową wycieczkę do stolicy Polski – Warszawy. Tego typu wycieczki są dla osób niepełnosprawnych  nie tylko przyjemnością, ale przede wszystkim elementem poszerzania horyzontów życiowych i sprawdzenia się  w zakresie umiejętności praktycznego działania oraz zachowania się w środowisku.

więcej...


VI  DZIEŃ INTEGRACJI

16 maja  2012r. odbył się w naszej szkole  Dzień integracji. Dzień integracji jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku w maju . Głównym celem imprezy jest zaproponowanie dzieciom niepełnosprawnym wspólnej zabawy z rówieśnikami z terenu Powiatu Kępińskiego po to, by pokazać społeczeństwu, iż osoby niepełnosprawne mają podobne potrzeby, pomysły i zdolności. W czasie dnia  organizowanego w Zespole Szkół Specjalnych dzieci mają możliwość zabawy, zaprezentowania swoich umiejętności, konkurowania w czasie zabaw sportowych. Jest to również okazja dla rodziców do zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz do wymiany doświadczeń między nauczycielami.
 Imprezą towarzyszącą był :  Piknik Rodzinny „Nasze Kępińskie Kilimandżaro”, który odbyl się 19 maja 2012 r.  na lądowisku Kliny/k. Kępna
. wiecej...

"Z UŚMIECHEM DO ŚWIATA"

W roku szkolnym 2011/2012 realizowany był w szkole projekt „Z uśmiechem do świata” w ramach programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży przy Fundacji Banku Zachodniego WBK. Odbiorcami zadania byli uczniowie dwóchklas gimnazjalnych przy Zespole Szkół.
    Podczas zajęć uczniowie rozwijali poczucie humoru, kształtowali dystans do siebie. Zajęcia z zakresu terapii śmiechem były prowadzone metodą warsztatową, cyklicznie w dwóch grupach. W czasie spotkań młodzież chętnie uczestniczyła w grach i zabawach, scenkach pantomimicznych, które pobudzały do współdziałania i zdrowej rywalizacji. Wykorzystane były także pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu ( karaoke, mata taneczna, twister ).czytaj calość...

Spotkanie z Gabrielem Fleszarem

W dniu 27.03.2012 w krotoszyńskim kinie  „Przedwiośnie” odbyła się II edycja Konkursu Wokalnego „Śpiewać każdy może”,  przeznaczony był dla uczniów szkół specjalnych oraz przedszkoli i szkół integracyjnych. Gościem i jednocześnie jednym z jurorów był Gabriel Fleszar, muzyk i piosenkarz.W tym roku wystąpiły Jessica Matusiewicz i Jagoda Kaletka w piosence „Niedorosła miłość” . Specjalnym gościem konkursu był Gabriel Fleszar. W przerwie publiczność podziwiała występy taneczne oraz dziewięcioletnią Oliwię Wieczorek z Goliny, która zaśpiewała „Szklaną pogodę” i „Cykady na Cykladach”. Na zakończenie Gabriel Fleszar wraz z uczestnikami konkursu oraz jurorami zaśpiewał swój przebój „Kroplą deszczu”. galeria...
„ Zdrowo zakręceni 

„ Zdrowo zakręceni  ” pod tą nazwą realizowany jest projekt, w którym uczestniczą dzieci z niepełnosprawnością oraz zagrożone niepełnosprawnością. Uczestnicy projektu bardzo aktywnie pracują na zajęciach tanecznych oraz ruchowych. Systematycznie w tych zajęciach uczestniczą .

Zajęcia zostały zaproponowane ze względu na zauważone potrzeby i zorganizowane w formie cyklicznych zajęć sportowych oraz rekreacyjnych z uwzględnienim ich organiczeń oraz indywidualnych predyspozycji. Zajęcia dają niesamowitą energię i wiele radości dzieciom oraz są dobrą okazją do zdobycia doświadczeń wpływających na pozytywny obraz siebie i wiary we własne siły.

         Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia COR UNUM i ZSS w Kępnie oraz uzyskał aprobatę i wsparcie finansowe Starostwa Powiatowego w Kępnie. galeria...


SPOTKANIE NIESPODZIANKA !!!

Naszą szkołę odwiedził niepodziewany przez nikogo gość – pan Piotr Tomczak – znany również jako WIESOŁY PIOTR . Wesoły Piotr to cyrkowiec, który dostarczył nam wszystkim niesamowitych wrażeń i wielu wzruszeń. Klaun zaprezentował  atrakcyjny program atrtystyczny, w którym również uczestniczyły nasze dzieci  i młodzież.

Za tę miłą niespodziankę, która wywołała spontanicznoiść i uśmiech na twarzach wszystkich dzieci, tych małych, jak i dużych, serdecznie dziękujemy !!! galeria...

Wystawa prac plastycznych

Wystawa prac plastycznych dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie jest pokłosiem dwóch warsztatów, które odbyły się w bibliotece powiatowej w marcu tego roku. Warsztaty różniły się tematyką więc prace są przekrojowe, pomysłowe i bardzo kolorowe. Uczestnictwo w zajęciach z wykorzystaniem elementów arteterapii zwiększa u dzieci kreatywność, pozwala im lepiej poznać swoje możliwości, zrelaksować się, wyciszyć, pokonać stres. Zajęcia plastyczne są zawsze połączone z tekstem literackim, który jest dla dzieci inspiracją, ale także zachętą do czytania w domu. Biblioteka współpracuje z Zespołem Szkół Specjalnych już od sześciu lat. W warsztatach uczestniczą dzieci wraz z opiekunami. Kilka prac powstałych podczas zajęć zostanie wysłanych na ogólnopolski konkurs plastyczny. W 2010 roku prace dwojga dzieci zdobyły wyróżnienie.
W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie, ich rodzice i dziadkowie oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor biblioteki Wiesław Walas. Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie Beata Lebek wyraziła swoją radość z zorganizowanej wystawy i podziękowała organizatorom warsztatów. Wystawę można oglądać do połowy kwietnia.galeria...
Witaminki na start!

Uczniowie klasy I-III  z ZSS z  Kępna   wzięli udział w  

 XIII Integracyjny Festiwal Piosenki   „WITAMINKI NA START”, który  odbył się 16 marca 2012 r.  

Jest to impreza cykliczna, w której wzięło udział 18 zespołów w tym ok. 200 dzieci z opiekunami.   Ideą festiwalu jest integracja dzieci  zrzeszonych w  gromadach zuchowych, dzieci z klas nauczania zintegrowanego szkół podstawowych , jak również z  Zespołów Szkół Specjalnych, Ośrodków Szkolno-Wychowawczych poprzez promowanie zdrowego stylu życia i odżywania się.
Zespół przygotował występ - piosenkę z choreografią - związaną z tematem przewodnim imprezy pt. ”Hymn witaminowy”, gdyż uczniowie uczestniczą w ogólnopolskim programie „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.
 W przerwie był  poczęstunek, oczywiście zdrowy i witaminowy-czyli owoce, ciasto drożdżowe i sok owocowy. Ważnym elementem festiwalu jest konkurs plastyczny. W tym roku jego hasłem było: „Witaminowa moda dla wszystkich”. Podczas każdej edycji festiwalu jest stosowana inna technika plastyczna -  tym razem  każdy zespół przygotowywał strój dla jednego modela, po czym na scenie zawirowało od kolorowych strojów.  Stroje były wykonane z kolorowej bibuły. Komisja oceniała staranność wykonania, pomysł, no i prezentację stroju.
Dzieci nauczyły się nowych pląsów i zabaw, przez co wszyscy się bawili, śpiewali i gimnastykowali  zarówno na scenie jak i na widowni.    
Na zakończenie było rozdanie nagród i wspólne zdjęcie. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Kępna.

 Radosne miny uczestników pozwalają organizatorom zakładać, że za rok „Witaminki …” znów wystartują.  


SPRAWDZIAN  SZOSTOKLASISTY 2012 JUZ 3 KWIETNIA
Już jutro czyli 3 kwietnia 2012, o godzinie 9:00 szóstoklasiści zasiądą do swojego pierwszego poważnego egzaminu w swoim życiu.
Sprawdzian szóstoklasisty jest obowiązkowy dla każdego ucznia opuszczającego mury szkoły podstawowej. Przystąpienie do egzaminu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Uczniowie będą mieli 90 minut na sprawdzenie swoich nabytych przez 6 lat umiejętności.
 Komunikat Dyrektora CKE z dnia 02 kwietnia 2012 r. dotyczący sprawdzianu dla szóstoklasistów 

Wszystkim szóstoklasistom życzymy łatwych zadań i "połamania piór".
                                      ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU - 2 kwietnia                          

Podczas Dnia Autyzmu poświęćmy chwilę czasu na refleksję: z jakimi trudnościami spotykają się osoby dotknięte autyzmem? Jak trudno jest rodzinom, w których pojawia się dziecko niepełnosprawne? Wreszcie, jak my jako społeczeństwo jesteśmy w stanie pomóc?

Społeczeństwo z Zespólu Szkól Specjalnych pamięta o wszystkich tych osobach nie tylko w dniu dzisiejszym," zaświeciły" się światla w kolorze niebieskim.

Informacja prasowa
NADZIEJA MA KOLOR NIEBIESKI

 Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.
 Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Jak pokazała akcja „Autyzm - całe moje życie“, reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”. wiecej...

 Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem. Dowiedz się więcej o autyzmie na www.synapsis.org.pl, www.facebook.com/fundacja.synapsis oraz www.youtube.com/FundacjaSYNAPSIS


Obchody Dnia Wiosny i Dnia Ziemi.

Dnia 21 marca odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Wiosny. Tegoroczne święto połączone zostało z obchodami Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia.

Dzień rozpoczął się grą terenową pt. „Wiosenny bieg terenowy”, w czasie którego uczniowie klasami zaliczali różne konkurencje. Musieli wykazać się znajomością przepisów drogowych związanych z bezpiecznym przejściem przez ulicę, odnaleźć i nazwać wiosenne kwiaty, sprytnie przejść przez piasek, aby nie zostawić śladów, udzielić pierwszej pomocy i wykazać się wiadomościami o ptakach i zmianach zachodzących w przyrodzie.  więcej...


Turniej gier i zabaw ruchowych

W dniu 29 lutego 2012 roku, harcerze z drużyn Nieprzetartego Szlaku spotkali w Ostrowie Wlkp.  aby wziąć udział w corocznym Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych, nie mogło tam zabraknąć uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie.  Poprzez udział w turnieju  uczniowie ZSS pogłębili  umiejętności ruchowe łącząc je z określoną wiedzą. Zabawy i gry ruchowe są bardzo lubianą formą zajęć , wprowadziły one zawodników w  radosny nastrój,  wpływając korzystnie na ich samopoczucie  .W turnieju rywalizowało sześć drużyn z Zespołów Szkół Specjalnych w Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Pleszewie, Ostrowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie. Przeprowadzonych zostało jedenaście konkurencji sprawnościowych opartych na zabawach bieżnych, kopnych,  rzutnych i skocznych.
Każdy zespół został uhonorowany nagrodami rzeczowymi i dyplomami, które zostały wręczane przy dźwiękach fanfar.
Po sportowej rywalizacji uczniowie i ich opiekunowie zostali zaproszeni przez gospodarzy na ciepły posiłek i słodycze. Młodzi zawodnicy bawili się doskonale podczas sprawnie i atrakcyjnie przeprowadzonych zawodów.

Opiekunami reprezentacji byli: Wioletta Kowcz i Sławomir Gierak. Głównym trenerem był Zbigniew Orkowski. galeria...


9 marca 2012 - Dzień Św. Patryka

Uczniowie z klasy I G wraz wychowawca  p. Katarzyna  Rachel zostali zaproszeni do Zespołu Szkół w Ostrowie Wlkp. na odchody Dnia Św. Patryka. Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. Tradycja ta dotarła również do Polski, co jest związane  z popularyzowaniem kultury celtyckiej. Podczas szkolnego świętowania uczniowie mieli możliwość wysłuchania opowieści o tym święcie z ust prawdziwego Irlandczyka ( w języku angielskim), ubranego w narodowy strój, zatańczenia prawdziwego irlandzkiego tańca. Podczas zajęć uczniowie wykonywali zadania kulinarne , w których dominował kolor zielony, kojarzony z tym świętem. Oprócz tego brali odział w zajęciach plastycznych, związanych z kultura irlandzka. galeria...

  

  

Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu

7 lutego 2012 roku w naszej szkole  obchodziliśmy DBI. Tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu był : Internet jako łącznik między pokoleniami.
pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!". Podczas tegorocznych obchodów DBI uczniowie przypomnieli sobie zasady netykiety , bezpiecznego korzystania z sieci Internet następnie z przewodnią myślą MDBI – wspólne odkrywanie wirtualnego świata przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą oswoić swoich dziadków z techniczną obsługą Internetu, dziadkowie zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci.
Prelekcje połączoną z krótkimi filmami przygotowali i wygłosili  Wioleta  Kowcz
i  Leszek Żołędziewski


ŚWIATOWY PROJEKT UNICEFU zebraliśmy 1100,00zł.

Być dobrym, to umieć się zatrzymać, ofiarować swój czas, pozwolić odczuć ciepło,
obdarzyć życzliwym spojrzeniem, radosnym uśmiechem i sprawić,
by serce drugiego człowieka otwierało się
 jak kwiat w promieniach słońca.

           Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie ( jako jedna ze 134 szkół w woj. Wielkopolski )odpowiedział na  niezwykle poważny problem, braku dostępu do szczepień i włączyła się w Projekt UNICEF „Wszystkie kolory świata”.  Akcję wsparły też lokalne instytucje oraz media.

BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYNCOM, TO WSPANIAŁA RZECZ URATOWAĆ ŻYCIE MAŁEJ ISTOCIE.

Zdarza się, że nasze dłonie są puste, ale serce zawsze pełne i możemy rozdawać hojnie różne wspaniałości:

Ciepło, dobro, pociechę, radość, przyjaźń. więcej...


                   Wspólnie zadbajmy o zdrową i smaczną przyszłość młodzieży!

Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie
przyłączył się do akcji i uczestniczy w projekcie !

 Jej celem jest edukacja młodzieży w dziedzinie zdrowego odżywiania oraz zachęcanie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania i wspólnego spożywania posiłków. Ponadto w ramach programu chcemy uwrażliwić młodzież na tak ważne problemy społeczne jak marnowanie żywności i niedożywienie. Tegoroczna II edycja programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo” potrwa do 29 czerwca 2012 roku.

Infromacje o programie dostępne na stronie : http://www.winiary.pl/JEDZSMACZNIEIZDROWO  a aktualności z realizacji akcji na naszej stronie JBal karnawałowy w szkole

Ostatnia dzień w szkole przed feriami uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie spędzili na balu karnawałowo walentynkowym. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, tematem przewodnim dekoracji były zbliżające się Walentynki. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom, szczególnie że czekały na nich liczne atrakcje i niespodzianki. Były tańce z kotylionami, zabawy z krzesłami, konkursy sprawnościowe. Szczególnie dużo emocji wśród dzieci jak i nauczycieli wzbudził konkurs „Jaka to melodia”.  Specjalną niespodzianką był występ Klauna, który zachwycił swoją niezwykłą sprawnością oraz obdarował wszystkich balonikiem-zwierzątkiem. Twarze niektórych uczniów zmieniły się nie do poznania- był to efekt kolejnej z atrakcji – malowanie twarzy. Z pewnością tegoroczny bal należał do wyjątkowych.  Zorganizowanie tak bogatej oferty konkursów i nagród, spotkanie z klaunem, było możliwe dzięki pozyskaniu środków z realizowanego w szkole projektu „Terapia śmiechem”, którego koordynatorami są p. Justyna Klimecka i p. Katarzyna Rachel.  Jak zwykle dopisali rodzice, którzy zadbali o słodki poczęstunek.Bal karnawałowy  z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.


Bezpieczny Internet zawsze kool !

02.02.2012 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim odbył się II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY PROMUJĄCY BEZPIECZNY INTERNET . Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie  reprezentowały uczennice I klasy Gimnazjum Jessica Matusiewicz i Jagoda Kaletka  . W wyniku bardzo wyrównanej i zaciętej rywalizacji Jessica Matusiewicz zajęła  1 miejsce  a Jagoda Kaletka została nagrodzona wyróżnieniem. Uczennice przygotował Leszek Żołędziewski.

galeria...

ŚWIATOWY PROJEKT UNICEFU

Czy pomaganie jest przyjemne? Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?

Takie pytanie zadali sobie uczniowie   ZSS w Kępnie i poznali już odpowiedź.

Jeśli chcą  Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy to wzięcia udziału w światowym projekcie UNICEF – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska .Uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie zaprojektowali i wykonali charytatywne laleczki, młodzież szkolna będzie zachęcała osoby dorosłe do włączenia się w akcje pomocowa UNICEF.
czytaj wiecej...
W grudniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie na logo Projektu "Słuchaj ciszej - usłysz głośniej".
7 grudnia 2011r. komisja konkursowa dokonała przegladu i oceny prac, nasza szkola otrzymała wyróznienie za wspólnie wykonana pracę przez 4 uczniów: Jan Latusek, Paulina Sopart, Karolina Marcazak i Marta Malolepsza. Projekt został ogłoszony przez Stowarzyszenie "Usmiech".

BOMBA W UCHU !Słuchaj ciszej – usłyszysz głośniej
Słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki douszne ma fatalne skutki dla naszego zdrowia a większość nastolatków włącza Mp3 , wychodząc z domu i wyłącza dopiero przy zasypianiu.  Często jedyną przerwą w słuchaniu muzyki jest pobyt w szkole. Wystarczy słuchać zbyt głośno ustawionej muzyki z przenośnego odtwarzacza przez więcej niż godzinę codziennie przez pięć lat, aby trwale uszkodzić sobie słuch - wynika z badań przeprowadzonych przez Unię Europejską - podała Agencja Reuters. Potencjalnie zagrożonych może być nawet 10 milionów młodych Europejczyków. Poza słuchowe skutki działania hałasu są wynikiem powiązań drogi słuchowej z innymi układami centralnymi i wegetatywnymi. Bodźce słuchowe wpływają na wszelkie przejawy życia organizmu. Wpływają na układ krążenia, układ oddechowy, przewód pokarmowy i inne narządy. Hałas wpływa również na zmniejszenie zrozumiałości mowy, zaburza wzrok i rozprasza uwagę. Udowodniono, że hałas jest przyczyną przedwczesnego starzenia się. wiecej na temat badań...Europejski Tydzień Autyzmu 1-8 grudnia

w Zespole Szkół Specjalnych w Kępnie

Cała Europa  po raz kolejny między 1 a 8 grudnia obchodzi Europejski Tydzień Autyzmu. Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie drugi raz włączył się w tę akcję. W szkole uczy się 9 – ciu uczniów z autyzmem  na różnych poziomach edukacyjnych.  Każdy dzień pracy przynosi nowe doświadczenia, uczy cierpliwości, pokory wobec ciężkich deficytów związanych z autyzmem. Jednocześnie uzyskane efekty napawają optymizmem , a uśmiech dzieci  świadczy o ich dobrym samopoczuciu i przywiązaniu do szkoły.czytaj  więcej...
KONKURS JEZYKA ANGIELSKIEGO

7 grudnia 2011r. w Ostrowie Wlkp. Odbył się I MIEDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla szkół specjalnych. Celem konkursu było: rozwijanie umiejętności komunikacji w jęz. angielskim, rozbudzenie zainteresowań uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich motywacji do uczenia się.
Zespół Szkół Specjalnych reprezentowały uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum: Karolina Pawliczek, Sandra Grochala, Klaudia Stróżyk i Karolina Piszczałka, które zostały przygotowane przez panią mgr Joannę Kurczewską.
W kategorii : konkurs  językowy  - II miejsce zajęła uczennica kl. V szkoły podstawowej – Karolina Pawliczek.
Natomiast w kategorii konkursu  plastycznego na komiks w języku angielskim pt. „ Jestem superbohaterem” wyróżnienie otrzymała uczennica kl. I gimnazjum- Jessika Matusiewicz.
Nasza szkoła otrzymała wiele dodatkowych nagród w postaci pomocy dydaktycznych, które z pewnością pozwolą uczniom lepiej posługiwać się językiem angielskim.  galeria...


Lekcja historii dla najmlodszych

Uczniowie, którzy przybyli dzisiaj na Gród w Byczynie poczuli się, jakby przenieśli się w czasie o jakieś tysiąc lat. Jest to żywa lekcja historii, gdzie w atmosferze zabawy i rozrywki propagowana jest tradycja i obyczaje z czasów wczesnego średniowiecza – okresu związanego z początkami naszego państwa. Głównym celem wycieczki było przybliżenie  uczniom życia codziennego i zwyczajów z X i XI wieku. Każdy przybywający na gród ma możliwość nie tylko obejrzenia ludzi w tradycyjnych strojach, przy tradycyjnych zajęciach, ale może samemu spróbować pracy pradawnych rzemieślników, pobyć w warunkach z minionej epoki, a także skosztować tradycyjnej strawy .

galeria zdjęć

Nietypowa lekcja

1 grudnia 2011r, w Dniu Światowej walki z HIV, uczniowie klasy III gimnazjum brali udział w nietypowej lekcji z wychowania do życia w rodzinie dotyczącej problematyki HIV i AIDS. P. Katarzyna Rachel przybliżyła uczniom temat tegorocznej kampanii „Zrób test na HIV” , a następnie uczniowie stworzyli instalacje plastyczną na temat wyborów  w swoim życiu, dotyczących podejmowania ryzykownych zachowań. Każdy uczeń otrzymał czerwoną wstążeczkę na znak solidarności z osobami chorymi.           

galeria zdjęć

Basenowe szaleństwo

We wtorek 22 listopada uczniowie klasy I, II i III gimnazjum pod opieka  p. Katarzyny Rachel  wyjechali do Aquaparku w Jarocinie. Podczas kilkugodzinnej zabawy na basenie uczniowie korzystali z atrakcji Aquaparku. Największym powodzeniem cieszyły się dwie zjeżdżalnie oraz jacuzzi. Uczniowie pod okiem ratowników ćwiczyli  swoje umiejętności w pływaniu i nurkowaniu na basenie sportowym. Zabawa w ciepłej wodzie oraz zdrowe zmęczenie, pobudziło apetyty  uczniów, którzy w powrotnej drodze odwiedzili Mcdonald. W znakomitych humorach, naładowani energią wszyscy przyjechali do domu, by na drugi dzień wrócić do szkoły i  wziąć  się  ostro do pracy, bo półrocze już tuz, tuż. wiecej zdjęć...


25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia
w Zespole Szkół Specjalnych w Kępnie

Pluszowy miś jest jednym z najmilszych wspomnień z dzieciństwa. Wystarczyło się do niego przytulić, by poczuć miękką, puchatą przyjemność. Dzięki niemu żadne sny nie były straszne, a my spaliśmy w najlepsze, trzymając go za ucho lub łapkę.
 Czy wiecie skąd się wziął?

W 2002 r. w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia
Miś, to jedna z najbardziej znanych i ulubionych zabawek wszystkich dzieci. 25 listopada 2011 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Pluszowego Misia.
Uczniowie przynieśli do szkoły swoje pluszowe przytulanki, które były miłymi gośćmi, stwarzały sympatyczny nastrój i bardzo przyjazną atmosferę. Później była parada misiów w świetlicy szkolnej....czytaj wiecej 


DZIEŃ BEZ PAPIEROSA !!!
Akcja z profilaktyki w ZSS w Kępnie.

Dnia 17 listopada w Zespole Szkół Specjalnych w Kępnie odbyło się podsumowanie akcji z zakresu profilaktyki uzależnień, a w szczególności ukazania szkodliwości palenia papierosów. Efektem końcowym zajęć było przygotowanie plakatu według własnego pomysłu,W szkole przygotowano wystawę prac oraz odbył się krótki odczyt z zakresu profilaktyki uzależnień. Dzieci i młodzież naszej szkoły otrzymała również szwereg specjalstycznych ulotek i materiałów na temat zagrożeń wynikających z palenia papiersów.

... czytaj wiecej


Konkurs „Podróżujemy po Europie”
po raz kolejny zabrał  młodzież w podróż po krajach Unii Europejskie

 Uczniowie klasy I i III gimnazjum  z Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie  przemierzali Europę w towarzystwie Syriusza – maskotki Unii Europejskiej   Konkurs ten każdego roku odbywa się  w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy  w Borzęciczkach .
 W przyszłym roku organizatorzy zapraszają na jubileuszowy X  konkursu.
czytaj więcej...


DZIEŃ W ARBORETUM

Po nawiązaniu współpracy między dyrekcją Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Siemianicach i dyrekcją ZSS w Kępnie uczniowie klas przysposabiających do pracy kolejny dzień zajęć spędzili poza budynkiem szkoły.  czytaj więcej...


TERAPIA PONAD WSZYSTKO – LEKCJA „ W OGRODZIE”

Dzień ciepły jak w wakacje.

Najmłodsi uczniowie z Zespołu Szkól Specjalnych w Kępnie uczestniczyli w „Święcie pieczonego ziemniaka”, które odbyło się 27 września 2011r. niecodzienna lekcja zaczęła się już w szkole, zostały przypomniane zasady bezpiecznej zabawy w terenie. Zajęcia odbyły się w ogrodzie państwa Latusek w Krążkowych.

 Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawicieli z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie- mundurowi przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Atrakcja dla wszystkich był... czytaj wiecej...


Wrześniowy wyjazd uczniów ZSS w Kępnie, do gospodarstwa rolnego.
 
    Po raz trzeci, w dniu 20 września młodzież wyjechała na niecodzienną lekcję praktycznych prac polowych przy zbieraniu i sortowaniu ziemniaków.    Uczniowie z wielkim zapałem oddawali się pracy fizycznej, podporządkowując się zasadom bezpieczeństwa.
czytaj więcej....

więcej ...

AKCJA LETNIA 2011

   W dniach 8-17 sierpnia w ramach Harcerskiej Akcji Letniej odbył się szósty już obóz harcerski „Nieprzetartego Szlaku”. Dzięki staraniom komendanta Hufca ZHP w Kępnie Wiktora Gruszki, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie mogli wypoczywać na terenie stanicy WATRA w Kobylej Górze. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności harcerskie – przygotowywali namioty do zakwaterowania, zabezpieczali je przed kaprysami pogody, uczestniczyli w grach terenowych, ogniskach i dyskotekach. Dzięki słonecznej i ciepłej pogodzie mogli skorzystać z kąpieliska oraz zapoznać się z tajnikami wędkowania.

czytaj więcej...

Zabawa karnawałowa 2011r. - prezentacja