...To jest oficjalna strona ZSS w Kępnie...   
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
w KĘPNIE
ul. SZKOLNA 6             63-600 KĘPNO
sekretariat@zss.kepno.pl
" SPECJALNE MIEJSCE DLA CIEBIE"

TERAPIA PONAD WSZYSTKO – LEKCJA „ W OGRODZIE”

Dzień ciepły jak w wakacje.
Najmłodsi uczniowie z Zespołu Szkól Specjalnych w Kępnie uczestniczyli w „Święcie pieczonego ziemniaka”, które odbyło się 27 września 2011r. niecodzienna lekcja zaczęła się już w szkole, zostały przypomniane zasady bezpiecznej zabawy w terenie. Zajęcia odbyły się w ogrodzie państwa Latusek w Krążkowych.
Celem imprezy było promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach sportowych
•    Stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych, interakcje i współpracy pomiędzy dziećmi młodszym i starszymi,
•    Podkreślenie znaczenia uczestnictwa, wysiłku i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa,
•    Wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem,
•    Zintegrowanie dzieci oraz rodziców poprzez aktywną współpracę,
•    Poszerzenie wiedzy ucznia na temat ziemniaków, ich cech i przeznaczenia poprzez oglądanie i wysłuchanie informacji oraz praktyczne działanie.

            Zajęcia miały także charakter terapeutyczny. Wychowawcy kl I-III, IV-Vi, wykorzystały wielorakość faktur : kora, liście, płatki, owoce, ziemia, woda w celu stymulacji polisensorycznej.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawicieli z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie- mundurowi przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Atrakcja dla wszystkich był pokaz porozumiewania się przez krótkofalówkę oraz możliwość „przymierzenia” się do roli Policjanta.  Głowna rolę oczywiście odegrała maskotka „Wielkopolski Pyrek”. Do zabawy przyłączyły się Pani Dyrektor i Pani Pedagog.
            Można było tez podziwiać ziemniaczane „ stworki” wykonane przez dzieci. W przerwie między konkurencjami Pan Mirek L. zapraszał dzieci do oswojenie się ze zwierzętami hodowanymi w swoim gospodarstwie. Ich różnorodność znacznie przerosła oczekiwania dzieci.  Możliwość bezpośredniego kontaktu zwłaszcza z małymi zwierzętami, pozwoliła uczniom na uwolnienie emocji, pokonanie lęku oraz poszerzenie doświadczeń polisensorycznych.
     Na koniec imprezy ziemniaki upieczone w ognisku smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni świata.
Aktywne włączenie się niektórych rodziców znacznie ułatwiło zorganizowanie lekcji  "w ogrodzie”.  zobacz zdjecia ...

powrót...