...To jest oficjalna strona ZSS w Kępnie...   
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
w KĘPNIE
ul. SZKOLNA 6             63-600 KĘPNO
sekretariat@zss.kepno.pl
" SPECJALNE MIEJSCE DLA CIEBIE"

ŚWIATOWY PROJEKT UNICEFU

Czy pomaganie jest przyjemne? Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?
Takie pytanie zadali sobie uczniowie   ZSS w Kępnie i poznali już odpowiedź.

Jeśli chcą  Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy to wzięcia udziału w światowym projekcie UNICEF – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska .Uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie zaprojektowali i wykonali charytatywne laleczki, młodzież szkolna będzie zachęcała osoby dorosłe do włączenia się w akcje pomocowa UNICEF. Włączając się do akcji, pomagają ratować życie swoich rówieśników w Sierra Leone. Darowizna w dowolnej kwocie za nabycie laleczki  pozwala na uratowanie życia dzieci z krajów III Świata  i zaszczepienie ich przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego.

Laleczki wraz z „ paszportem” oraz poczuciem że uratowaliśmy ŻYCIE  będą rozprowadzane przez uczniów ZSS w środowisku lokalnym w dniach 6-8 lutego 2012r.

RAPORT KOŃCOWY Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI

Być dobrym, to umieć się zatrzymać, ofiarować swój czas, pozwolić odczuć ciepło,

obdarzyć życzliwym spojrzeniem, radosnym uśmiechem i sprawić,

by serce drugiego człowieka otwierało się

 jak kwiat w promieniach słońca.

Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie ( jako jedna ze 134 szkół w woj. Wielkopolski )odpowiedział na  niezwykle poważny problem, braku dostępu do szczepień i włączyła się w Projekt UNICEF „Wszystkie kolory świata”.  Akcję wsparły też lokalne instytucje oraz media.

   Celem projektu było:

  •         kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
  •          uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a do tego dzięki ich zaangażowaniu można         uratować zycie dziecka.
  •         zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.
       Etapy realizacji projektu : 
  • Przeprowadzenia zajęć z uczniami na ten temat, będących wstępem do etapu szycia laleczek.
  • Podróż przez kontynenty – po zapoznaniu uczniów z projektem otrzymali oni za zadanie wybranie sobie dowolnego kraju na świecie i zabrania jak największej liczby informacji o jego mieszkańcach – popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach, kulturze etc.
  • Przygotowanie laleczek przez uczniów –uczniowie przygotowali swoje własne charytatywne laleczki, misie, które ubrali  w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Uczniowie uzupełnili także „akt urodzenia”   laleczki .
  • Wiedza zebrana przez uczniów podczas tego zadania posłuży im do przygotowania szmacianej lalki, którą  zlicytowali na rzecz dzieci w Sierra Leone.
  • Wystawa laleczek w szkole –   podczas zebrań z rodzicami, a także podczas spotkań w instytucjach ( Urząd Skarbowy, PKO BP,  SBL, Urząd Miasta i Gminy)  i społeczność   lokalną ( zakłady pracy, sklepy, zakłady usługowe). Każdy  mógł wybrać laleczkę lub misia i  zaopiekować się nimi a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sierra Leone przekazując na ten cel darowiznę .

Akcja trwała do końca lutego. Dzięki ofiarności ludziom z olbrzymim sercem  zebraliśmy 1100 zł ( jeden tysiąc sto złotych 0/100 ) na szczepionki dla dzieci w Sierra Leone  Pieniądze te pozwolą zaszczepić 110 dzieci i przyszłych matek przeciwko gruźlicy, polio i tężcowi.

BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYNCOM, TO WSPANIAŁA RZECZ URATOWAĆ ŻYCIE MAŁEJ ISTOCIE.

Zdarza się, że nasze dłonie są puste, ale serce zawsze pełne i możemy rozdawać hojnie różne wspaniałości: Ciepło, dobro, pociechę, radość, przyjaźń.

 

powrót...